GAZİ OLAYLARI UNUTULMADI

Gazi Mahallesi’nde 12 Mart 1995’te Alevi yurttaşların bulunduğu kahvehanelerin taranması ile başlayan ve 3 gün süren olaylarda 17’si Gazi Mahallesi’nde 5’i Ümraniye’de öldürülen toplam 22 kişi düzenlenen törenlerle anıldı.

Gazi Mahallesi’nde 12 Mart 1995te Alevilerin bulunduğu kahvehanelerin taranması ile başlayan ve 3 gün süren olaylarda 17si Gazi Mahallesinde 5i Ümraniyede öldürülen toplam 22 kişi düzenlenen törenlerle anıldı. Olaylarda yaşamını yitiren Sezgin Enginin ağabeyi Engin Engin başta dönemin Başbakanı Tansu Çiller olmak üzere, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Necdet Menzir’in yargılanmasını istedi.

Gazi olaylarında yaşamını yitirenleri anmak amacıyla dün sabah saatlerinde eski karakol binası önünde toplanmaya başlayan, aralarında yakınlarını kaybedenlerin de bulunduğu yüzlerce kişi adına açıklama yapan Engin Engin, aradan geçen 17 yıla karşın aynı öfke ve acı ile toplandıklarını belirtti. 17 yıl önce İsmetpaşa Caddesi’nde Dostlar, Cihan, Yavuz Kardeşler, Doğu kahvehaneleriyle Sarıcıoğlu Pastanesinin taranması ile başlayan ve 3 gün süren olayların ardından polisin, halkın üzerine ateş açarak birçok kişiyi öldürdüğünü kaydeden Engin, Halkın can ve malını korumakla görevli polisler halkın üzerine otomatik tüfeklerle ateş açmış ancak açılan davalarda sadece Adem Albayrak ve Mehmet Gündoğdu adlı polisler hapis cezası almıştır. Bizler biliyoruz ki bu katliamın sorumluları dönemin Başbakanı Tansu Çiller, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Necdet Menzirdir. Biz bunların yargılanmasını istiyoruzdiye konuştu. Konuşmaların ardından ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Bağımsız İstanbul milletvekili Levent Tüzel, eski CHP İstanbul milletvekili Mehmet Sevigen, Turgut Öker, Ercan Geçmez ve Sivas olaylarından yanarak yaşamını yitiren ozan Hasret Gültekinin eşi Yeter Gültekininin de aralarında bulunduğu kalabalık grup, Gazi Mahallesi Mezarlığı’na doğru yürüdü. Mezarlıkta da yapılan saygı duruşunun ardından aileler çocuklarının mezarına karanfil bıraktı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56