HALKIN HAYIR DEDİĞİ SAVAŞ TEZKERESİ KABUL EDİLDİ

AKP Hükümetinin Suriye gerekçesi ile tüm dünyaya asker gönderme yetkisi istediği tezkere, AKP ve MHP’nin evet oylarıyla Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Savaş tezkeresi İstanbul, Ankara ve İzmir’de kitlesel gösterilerle protesto edildi.

HALKIN HAYIR DEDİĞİ SAVAŞ TEZKERESİ KABUL EDİLDİ
AKP Hükümetinin Suriye gerekçesi ile tüm dünyaya asker gönderme yetkisi istediği tezkere, AKP ve MHP’nin evet oylarıyla Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Suriye'ye sınır ötesi harekat tezkeresi, Meclis Genel Kurulu'ndan geçti. TSK’nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresi TBMM’nin gizli oturumunda AKP ve MHP ittifakının oylarıyla kabul edildi. Tezkereye CHP ve BDP 129 oyla karşı çıkarken AKP ve MHP’den 320 evet oyu geldi.

Hükümet, Irak'tan sonra Suriye'ye karşı da sınır ötesi harekat tezkeresi hazırladı. Hükümete sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkere, Meclis'te kapalı oturumda görüşüldü ve kabul edildi. Daha önce Meclis’ten tezkere geçirmek istediğinde ilgili bölgeyi açıkça belirten AKP hükümeti, bu kez ilgi alanını tüm dünyayı kapsayacak şekilde genişletti.

Hükümete 1 yıl yetki

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi konusunda hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM genel Kurulu'nda 320 kabul, 129 ret oyuyla kabul edildi. 3 saat 20 dakika süren görüşmelerde hararetli tartışmalar yaşandı...

Halk ‘Hayır’ dedi

Savaş tezkeresi İstanbul, Ankara ve İzmir’de kitlesel gösterilerle protesto edildi. Tezkerenin görüşülmeye başlandığı sırada TBMM önünde “Savaşa hayır” açıklaması yapmak isteyen Halkevleri üyelerine polis biber gazıyla müdahale etti. İstanbul’da ise 11 kişi gözaltına alındı. Akşam saatlerinde de Başbakanlık’a yürümek isteyen gruba polisin müdahalesiyle ortalık savaş alanına döndü. Gazdan etkilenen çok sayıda yurttaş fenalaştı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56