HDP EŞ GENEL BAŞKANLARI TUTUKLANDI

HDP'ye yönelik düzenlenen operasyonda Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı.

HDP EŞ GENEL BAŞKANLARI TUTUKLANDI
HDP'ye yönelik düzenlenen operasyonda Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı. HDP'ye yönelik operasyonda Demirtaş ve Yüksekdağ ile birlikte İdris Baluken, Nursel Aydoğan ve Leyla Birlik'in de tutuklanmasına karar verildi.

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve HDP Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder ,Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Ziya Pir, Nursel Aydoğan, Şırnak milletvekilleri, Leyla Birlik, Ferhat Encü, Selma Irmak,  Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan ve Mardin Gülser Yıldırım gözaltına alındı.

Mahkemeye çıkarılan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı. İki eş genel başkanla birlikte İdris Baluken, Nursel Aydoğan ve Leyla Birlik'in de tutuklanmasına karar verildi.

Diyarbakır milletvekilleri İmam Taşçıer ve Ziya Pir, haklarında yurtdışı yasağı konularak, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. HDP'li Sırrı Süreyya Önder de 'adli kontrol' şartıyla serbest bırakıldı.

Halkların Demokratik Partisi'nde aralarında Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu gözaltındaki 11 milletvekili, daha önce belirlenen ortak savunma metnini kullandı.

'Mücadele devam edecek'

Birgün'ün haberine göre, Baluken, diğer Grup Başkanvekili Çağlar Demirel aracılığı ile cezaevine gönderilmeden önce mesajını paylaştı. Baluken mesajında, “Mücadele, bulunduğumuz her yerde devam edecek. Bizler mücadelemizi gün geçtikçe daha fazla büyüterek, ‘her yer bizim için mücadele yeridir’ diyerek demokratik siyasetin Türkiye’de önünü kapatan anlayışa karşı tüm Türkiye halklarıyla birlikte mücadele etmeyi sürdüreceğiz” dedi. 

2 vekile daha tutuklama 

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluke'in ardından, milletvekilleri Leyla Birlik ve Nursel Aydoğan tutuklandı.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER, SERBEST

Ankara'da gözaltına alınıp Diyarbakır'a getirilen HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, sevk edildiği Adliye'de savcının tutuklanması istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine çıkarıldı. Sulh Ceza Hakimliği, Sırrı Süreyya Önder'i adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Önder'e ayrıca yurtdışı yasağı konuldu. 

Basından

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 07:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56