HEKİMİN AİLESİ ÇOK KALABALIK

Aile hekimliği uygulamasında bir doktora 3 bin 500 kişi düşüyor, Avrupa’da ise rakam 2 binlerde.Aile Hekimleri obeziteyi önleyecek kanseri gözleyecekler.sağlık hizmetlerinin özelleşmesi anlamına gelen Aile hekimliğinde “Aile hekimleri binasını kendi kiralayan, tüm giderlerini kendi karşılayan, kendi adına personel çalıştıran, sigorta priminin tümünü kendi ödeyen hekimler olacak”

HEKİMİN AİLESİ ÇOK KALABALIK
İstanbulda dün uygulanmaya başlayan aile hekimliği uygulamasının nasıl işleyeceği merak ediliyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, aile hekimliğinin birinci basamak sağlık hizmetlerinin özelleşmesi anlamına geldiğini belirterek Aile hekimleri binasını kendi kiralayan, tüm giderlerini kendi karşılayan, kendi adına personel çalıştıran, sigorta priminin tümünü kendi ödeyen hekimler olacakdedi. Aile hekimliğinde sevk sisteminin olmamasını eleştiren Aktan, Sevk sistemi olursa yurttaşlar zorunlu olarak birinci basamak yani aile hekimlerine gitmek durumunda kalacak. Biliyoruz ki birinci basamakta hastalıkların yüzde 70-80i tedavi ediliyordiye konuştu. İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada ise uygulamanın başlaması ile birlikte İstanbulda çoğu yoksul nüfusun yaşadığı 250 aile sağlığı merkezinin boş kaldığı, çoğunun binasının dahi olmadığı anımsatıldı.

‘Sağlık özelleşiyor’


Aile hekimliği uygulaması dün İstanbul’da da başladı. Koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri verecek olan aile hekimliği hizmetinden tüm yurttaşlar ücretsiz yararlanacak. Sağlık meslek örgütleri, İstanbulda aile hekimliği için altyapının yeterli olmadığını, uygulamanın sorunlarla hayata geçirildiğini belirterek Aile sağlığı merkezlerindeki (ASM) eksiklikler tamamlanamadı, bazı merkezlerde doktor bile bulunmuyor. Uygulama ile devlet hastanelerindeki ve 112 istasyonlarındaki acil servis hizmetlerinde çok büyük aksamalar olacaktır. Yaşanacak tüm sıkıntıların sorumlusu Sağlık Bakanlığıdır dediler.

Obeziteyi önleyecek kanseri gözleyecekler

• Aile hekimliği uygulamasında hastalar doğrudan bir doktora bağlı olacak.

• Aile hekimleri kendilerine bağlı nüfusa, tedavi edici hizmetler, aşılama, bebek, çocuk, gebe ve lohusa takipleri, 15-49 yaş arası kadınların özellikle kanser gibi hastalıklar açısından takibi, bakıma muhtaç ve yatalak hastaların tespiti gibi hizmetlerin yanı sıra obezitenin önlenmesi gibi koruyucu sağlık hizmetlerinde de görevler üstlenecek.

• Aile hekimliğinde muayene, laboratuvar, pansuman, enjeksiyon ve gezici hizmetler olmak üzere her şey ücretsiz. Sosyal güvencesi olmayan yurttaşlar da hizmetlerden ücretsiz yararlanabilecek.

• Uygulama ile sağlık ocakları kapatılarak aile sağlığı merkezine (ASM) dönüştürüldü. İstanbul’da 950’ye yakın ASM bulunuyor.

• Bir aile hekimine yaklaşık 3 bin 500 kişi kayıtlı. Avrupa’da bu rakam 2 binlerde.

• Yurttaşlar aile hekiminden memnun kalmazsa 3 ayda bir hekimini değiştirme hakkına sahip.

• Aile hekimleri günde 40-50 kişiye poliklinik hizmeti verecek.

• Aile hekimi 6 ay içinde ev ziyaretinde bulunacak ya da kendisine bağlı olan hastasıyla iletişime geçecek.

• Aile hekimliğinde sevk sistemi olmadığı için yurttaşlar isterlerse ikinci ve üçüncü basamak hastaneleri (devlet ve eğitim hastaneleri) ile özel hastanelere de gidebilecek.

Bir aile hekimine kayıtlı kişi sayısının binin altına düşmesi durumunda sözleşmesi iptal edilecek.

Kimlik numarasıyla doktorunuzu öğrenin

• İl dışından gelenler istediği aile hekimlerine misafir hasta olarak muayene olabilecek, bu kişilerin sağlık kayıtları daha sonra kendi aile hekimine elektronik ortamda iletilebilecek.

• İkamet edilen bölge dışında bir aile hekimi seçilmesi de mümkün.

• Aile hekimine ortalama 4500 TL maaş ve ilk 6 ay elektrik, su, personel, tadilat gibi giderleri için de 2000-2500 TL’ye yakın ek gider ödemesi yapılacak. 6 ay sonunda yapılan her gider için ödeme yapılacak. • Yurttaş istediği sıklıkta aile hekimine gidecek.

• Aile hekimleri 08.00-16.30 saatleri arasında görev yapacak.

• Yurttaşlar aile hekimlerini http: //bbskbs. istanbulsaglik. gov.tr/ahkim/ sitesinden TC kimlik numaralarını yazarak öğrenebiliyor. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56