HERKESİ TAŞERON İŞÇİ YAPMA ÇALIŞMALARI

DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, taşeronlukla ilgili yapılmak istenen düzenlemelerin temel amacının, bütün işçileri taşeron işçisi haline getirecek bir düzenlemeyi hayata geçirmek olduğunu vurguladı.

HERKESİ TAŞERON İŞÇİ YAPMA ÇALIŞMALARI
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Erol Ekici, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın alt işverende çalışan işçilerin sorunlarını çözmek amacıyla başlattığı çalışmaların, “Bakanlık tarafından köleliğe benzetilen taşeron işçiliğini yaygınlaştırma amacı taşıdığını” ifade etti.

Taşeron sisteminin, işverenler tarafından emek maliyetlerini aşağıya çekmek, işçi ile ilgili sorumluluklardan kaçmak amacıyla oluşturulduğunu, kuralsızlığın, esnekliğin, güvencesizliğin zeminin oluşturulduğuna dikkat çeken Ekici’nin konuşmasının satır başları şöyle:

* Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre taşeron işçi sayısı AKP döneminde 4 kat artarak 1.5 milyonu geçti. Kurallı çalışmadan, yasal düzenlemelerden kaçışın aracı olarak yaygınlaştırılmak istenen bir sistemin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in iddia ettiği gibi “iyileştirilebilmesi” mümkün değildir.

* Taşeronluk, iş cinayetlerini, eksik ücretleri, yatmayan maaşları, ödenmeyen sigorta primlerini, kullandırılmayan ücretli izinleri, yasal çalışma sürelerinin çok üzerinde ücretsiz çalışma sürelerini, kayıt dışını temsil ediyor. Devlet, bu yasadışı uygulamalara göz yummaktadır.

* Hak edildiği halde kıdem tazminatının ödenmemesi, yıllık ücretli izin hakkının kullandırılmaması, ücretlerin tam yatmaması yasadışı uygulamalardır. Bu uygulamalar işçilerin hukuksal ve örgütsel mücadeleleri ile aşılmaktadır. Bakanlık yasadışı uygulamalar var diyeceğine, yasaları uygulayacak tedbirleri almalıdır.

* İş cinayetleri birbiri ardına taşeron firmalarda çalışan işçileri bulmaktadır. Taşeron sistemini savunmak cinayeti savunmaktır.

* Taşeron sistemi sendikal örgütlülüğün önünü kesmek için de kullanılan bir araçtır.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56