HÜKÜMETİN ZORLU GÜNDEMİ OLURSA YARGIDAN BİR ADIM GELİYOR

Türkiye, AKP hükümeti ile birlikte tek gündemli günleri de geride bıraktı. Hükümetin açıklamakta zorlandığı ya da zor durumda kaldığı her olayda yargıdan ya yeni bir soruşturma veya yürüyen bir soruşturmada sansasyonel bir ismin ifadeye çağrılması atağı geliyor.

HÜKÜMETİN ZORLU GÜNDEMİ OLURSA YARGIDAN BİR ADIM GELİYOR
Zaman ayarlı adalet
Hükümetin siyaseten “zorlandığı/sıkıştığı” konu ve olaylarla karşılaştığı dönemde, yargısal alanda “sürpriz” gelişmeler yaşanması AKP döneminde olağanlaştı. Uludere katliamıyla ilgili askeri-sivil istihbarat zaafiyeti tartışmaları yoğunlaşırken; hükümetin eleştiri oklarının hedefi olduğu günde eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un bir buçuk yıldır süren internet andıcı soruşturmasında ifadeye çağrılması ve tutuklanması dikkat çekti.
 
Hükümetin doğrudan kendisi ya da çevresini ilgilendiren konuları “fırsata” dönüştürdüğü, kimi soruşturmaların da gündem değişikliğini sağlayan soruşturma gelişmelerinden bazıları şöyle:
 
 
Darbeciler yargılanıyor(mu): AKP sözcülerinin deyimiyle “operasyon kazasıyla” Uludere’de çoğunluğu çocuk 35 kişinin yaşamını yitirmesiyle hükümet, eleştirilerin odağına yerleşti. Tam da bugünlerde yaklaşık 7 aydır bir arpa boyu yol almayan 12 Eylül darbesine yönelik soruşturmada, iddianame tamamlandı. Henüz mahkeme tarafından kabul dahi edilmeden -ki mahkemece iddianamenin iadesi de mümkün- kamuouyu ile iddianamenin tamamlanıp mahkeye sunulduğunun duyurulmasıyla, gazetelerin birinci sayfasındaki öncelikli haber dengesi de değişmiş oldu.
 
 
AKP görüşülürken, Agarta açıldı: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiği gerekçesiyle AKP hakkında açtığı kapatma davasında karar beklendiği günlerde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 600 yıl öncesine dayanan “Agarta/Ergenekon terör örgütü”ne ilişkin iddianamesini açıklamıştı.
 
 
24 şehit, Deniz Feneri’ne tahliye: Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde 24 askerin şehit edilmesi, 19 askerin de yaralandığı gün yurt genelinde “acı ve öfke”nin öne çıkıp sınır ötesi harekâtın tartışıldığı gün, Almanya bağlantılı Deniz Feneri e.V. soruşturmasında “asıl failler” olarak gösterilen ve 102 gün tutuklu kalan eski RTÜK Başkanı Zahid Akman, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ve Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Karahan’ın aralarında bulunduğu 6 şüphelinin tahliye edilmesi “fırsatçılık” olarak değerlendirilmişti.
Cumhuriyet tarihinde bir ilk: Uludere katliamıyla ilgili askeri-sivil istihbarat zaafiyeti tartışmaları yoğunlaşırken Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, hükümet aleyhine kara propaganda yapmak amacıyla Genelkurmay tarafından kurulduğu öne sürülen internet sitelerine ilişkin İnternet Andıcı soruşturması kapsamında ifadeye çağrıldı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez eski bir Genelkurmay başkanı sivil bir savcı karşısında şüpheli sıfatıyla ifade verdi ve tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi ve tutuklandı.
Bugüne nasıl gelindi?
AKP hükümetleri aleyhine kara propaganda amaçlı kurulduğu ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından işletildiği iddia edilen internet sitelerine ilişkin yürütülen İnternet Andıcı soruşturmasında yargı süreci 29 Temmuz 2011'de iddianamenin kabul edilmesiyle başladı.
 
 

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56