İBADET YERİMİZ CEMEVİDİR-İNANCIMA DOKUNMA

Alevi örgütleri, “Cemevi kültürel mekân. İbadet yeri camidir. Kültürel mekânlarla ibadet yerleri karıştırılmasın” diyen Erdoğan’a “İbadet yerimiz cemevi. Bir başbakanın bu konuda tanım yapmaya, kural belirlemeye hakkı yoktur” yanıtını verdi. Artık bu tür tartışmalardan ve inkâr politikasından vazgeçilmesini isteyen Alevi örgütleri, bir inancı yok sayan ülkede demokrasi ve laiklikten bahsedilemeyeceğini vurguladı.

İBADET YERİMİZ CEMEVİDİR-İNANCIMA DOKUNMA

Alevi örgütleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın parti örgütü ve milletvekilleri ile bir araya geldiği toplantıda söylediğiAleviler de bizim gibi Müslümandır. Kültürel mekânlar ile ibadet yerleri karıştırılmasınsözlerine sert tepki göstererek Bizim ibadet yerimiz bin yıldır cemevidir. Bir başbakanın bu konuda fikir yürütmeye, tanım yapmaya, kural, kaide belirlemeye hakkı yoktur. Başbakan bu tutumu ile açıkça hak ihlali yapmaktadırdedi.

Erdoğanın İslamda ibadet yeri camidir. Cemevleri kültürel mekânlardırsözleri Alevi derneklerinden tepki çekti. Aleviler, cemevleri konusunda 16. Asliye Hukuk Mahkemesinde bir dava açıldığını ve mahkemenin Cemevleri ibadethanedir. İbadethane olup olmadığını konusunda değerlendirme yapılamaz, o inanca sahip kimseler dışında kimsenin değerlendirme yapma yetkisi yoktur. Laik devlette kısıtlama olamazkararı verdiğini anımsattı. Alevi temsilcileri şu değerlendirmelerde bulundu:

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel: Başbakan Alevilerle ilgili bu düşüncesini bıkmadan, usanmadan söylüyor. Bizim ibadet yerlerimiz bin yıldır cemevidir. Başbakan halkın dinine, ibadetine, inancına karışamaz. Hakkı da yoktur. Bu açıklamayı özellikle başbakanın yapması ayıptır.

 Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül: AKPli bir milletvekilinin Devletin cemevlerini ibadet yeri olarak tanımasınıistemesi üzerine Başbakan akıllara ziyan bir ifadede bulunuyor. Alevilik insanlık kültürü içinde yer alan bir inançtır. Nasıl ki İslamın temel ibadeti namaz, ibadethanesi cami ise Alevilerin de temel ibadeti cem, ibadethanesi de cemevidir.

 Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır: Sayın Başbakan İslamın yeri camidir, Aleviler de camiye gelsin diyor. Başbakan da bilmiyor değil. Hep yansımalar inkâr noktasında birleşiyor. İslamın ibadet yeri camidir diye bir kaynak yok. Çünkü İslamın kitabı Kuranıkerimdir ve orada İbadet yeri mescittirdiye geçiyor. İslamda mescit camidir demek yanlış. Mescit secde edilen yerdir. Hz. Peygamberin inşaatında kendisinin de yer aldığı Mescidi Ne-bevi peygamberin yeni bir dini, İslamiyeti tebliğ ettiği yerdir. Burada toplantılar yapılıyor, açlar doyuruluyor. Müslüman olan ya da olmayan heyetler kabul ediliyor. Topyekûn baktığımızda mescit ibadet yeridir. Cemevleri de bir mescittir. 25 milyonun inancını yok sayan, demokrasiden bahsedemez.

 Alevi Araştırmaları Merkezi Başkanı Ali Yıldırım: İktidar Alevi sorunlarının çözümünde en küçük adım atmadığı gibi aksine ötekileştirici bir tavır içindedir. Açıkça Alevilerle kendisini husumet noktasına getirmiş bir iktidar var. Ben Tayyip Erdoğan ile aynı inanca sahip değilim ki onun ibadet yerini, kaç vakit namaz kılacağının kararını vereyim. Onun için kendisinin de Alevi toplumunun inanç merkezi hakkında karar verme yetkisi yoktur. Alevi toplumunun ibadet yeri cemevleri, ibadeti cemdir.

 Karacaahmet Sultan Dergâhı Dernek Başkanı Muharrem Ercan: Bizim ibadet yerimiz cemevidir ve bunu herkes böyle bilmelidir. Cami, Sünni İslam anlayışına aittir. Madem cemevleri ibadet yeri değil de neden milletvekilleri, bakanlar ve hatta cumhurbaşkanları cemevlerine gidiyor. Artık bu tartışmalardan vazgeçilmeli ve Alevilerin temel talepleri arasında yer alan cemevlerinin ibadethane olarak yasaya girmesi için adım atılmalı.

 Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: Başbakan bir kez daha Alevilere dönük nefretini kamuoyuyla paylaştı. Biz Aleviler daha dün hangi miting meydanlarında hedef gösterildiğimizi unutmadık. Dün meydanlarda hedef gösterenler bu icraatlarına yenilerini ekleyerek sürdürüyor. Ancak artık şaşmasak da, yine de üzüntüyle görüyoruz ki yüreklerin kulakları sağır.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56