İÇKİDE KEYFİ YASAK

AKP’nin alkol yasakları genişliyor; Teklif yasalaşırsa alkollü içki satış ruhsatı olan turistik işletmeler dahil restoranlar, bakkallar, büfeler, tekel bayileri ve marketlerin yüzde 60-70’inin ruhsatları iptal edilecek. Camilere 100 metre olan yasak, sürücü, dans ve her türlü mesleki kursu içerecek biçimde genişletiliyor.

İÇKİDE KEYFİ YASAK
Teklif yasalaşırsa alkollü içki satış ruhsatı olan turistik işletmeler dahil restoranlar, bakkallar, büfeler, tekel bayileri ve marketlerin yüzde 60-70’inin ruhsatları iptal edilecek. Camilere 100 metre olan yasak, sürücü, dans ve her türlü mesleki kursu içerecek biçimde genişletiliyor.
Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve alkollü içki satış ve pazarlama kurallarını yeniden düzenleyen torba kanun bu şekliyle kabul edilirse, turizm teşvik belgesine sahip olan ve Turizm Bakanlığı’ndan ruhsat alan oteller de dahil olmak üzere, 100 metre yakınında bir eğitim kurumu bulunan satış noktası ve restoranlarda içki satılamayacak.

Hazırlanan kanun teklifinde hiçbir ayırım yapılmadan, “İbadethanelerle her türlü eğitim ve öğretim faaliyetinin icra edileceği tesisler” denildiği için, yüz metre yakınında sürücü kursu olan bir turistik tesis, bir içkili restoran, otel, bakkal ya da marketin alkollü içki satış ruhsatı iptal edilebilecek. Maddeye göre kapalı içki satışı yapılan bakkal, market, büfe gibi perakende noktalarla açık içki satışı yapılan restoran, bar gibi işyerleri ve turizm teşvik belgesine sahip tüm işletmelerden oluşan satış noktalarının cami ve her türlü eğitim faaliyetinin yapıldığı tesislere 100 metre mesafeden yakın olması yasaklanacak.

Bu madde böyle geçerse, sadece okullar değil, sürücü kursu, bilgisayar kursu, mesleki kurslar, dans kursu gibi akla gelebilecek herhangi bir kurs da eğitim tesisi sayılabilecek ve 100 metre yakında hiçbir şekilde şişeyle ya da kadehle içki satılamayacak. Bu kural uygulanırsa İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde, Çiçek Pasajı, Asmalı Mescit ve Nevizade zor durumda kalacak. Çünkü İstiklal Caddesi üzerinde birçok binada çeşitli kurslar veriliyor. Çiçek Pasajı’nın karşısında Galatasaray Lisesi olduğu için bu pasajdaki restoranların ruhsatları tehlikede. Sultanahmet Meydanı, Galata Kulesi civarındaki oteller de ruhsatlarından vazgeçmek durumunda kalacaklar. Ortaköy’deki, Kumkapı’daki ya da Kadıköy’deki birçok restoran da içki satamayacak. Bodrum, Çeşme, Antalya gibi turistik yerlerde de içkili restoran sayısı en az yüzde 60-70 azalacak.

Teklifteki bir başka maddeye göre, alkollü içki satılan ve tüketilen yerlerde içki içildiği ve satıldığının dışarıdan görünmemesi gerekiyor... Maddede, bu kurala uymayan işletme sahibine 50 bin TL’ye kadar para cezası verilmesi öngörülüyor.

Hazırlanan taslağın 6. maddesinin 7. bendine göre; alkollü içkilerin satışına ve tüketilmesine izin verilen yerlerde bu ürünler işletme dışından görülecek şekilde satışa arz edilemez. Bu maddeye aykırı hareket edenlere, on bin Türk Lirası’ndan (10 bin TL) 50 bin liraya kadar idari para cezası verilir.
 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56