İNSANLIK ANITI YIKILAMAZ

Heykelin yıkım kararını protesto etmek için toplananlar “İnsanlık için boyun eğme”, “Kars’a sahip çık, boyun eğme”, sloganları atarak yıkım kararına karşı durdu.

İNSANLIK ANITI YIKILAMAZ

Mehmet Aksoy’a ait Kars’taki heykelin dün uygulanması planlanan ilk yıkım aşaması gerçekleşemedi

Heykeltıraş Mehmet Aksoy’a ait Kars’taki henüz tamamlanmamış İnsanlık Anıtının, dün uygulanması planlanan ilk yıkım aşaması gerçekleşemedi. Heykelin yıkımını protesto etmek için toplanan Karslılar, üniversite öğrencileri ve sanatçılar heykelin önünde bir basın açıklaması yaptı.

Protestoya aralarında sanatçılar Rutkay Aziz, Edip Akbayram, Suavi, Mehmet Güleryüz, Onur Akın, Tarık Akan, Menderes Samancılar ve CHP Denizli milletvekili adayı İlhan Cihaner de katıldı. Protestoda Anıtlar yıkılır, sahneler kapatılır, boyun eğme”, “İnsanlık için boyun eğme”, “Karsa sahip çık, boyun eğme”, “Anıtı yıkanlar, memleketi satanlarsloganları atıldı. Son çağrı olarak sanatçıların kaleme aldığı ve imzaladığı, Cumhurbaşkanı’na yollanacak mektup ise Rutkay Aziz tarafından okundu.

Yıkımı gerçekleştirecek işçilerden edindiğimiz bilgilere göre, yıkım işlemlerinin dünkü ilk adımı halkın ve sanatçıların tepkisinden çekinildiği için ertelendi. Ancak işçiler, yıkımın 60 gün içinde yapılması yönünde talimat aldıklarını söylediler. Ayrıca önceki gün heykelin sol omzundan bir parçanın, yıkımın nasıl gerçekleşeceğini saptamak için üniversiteye analize gönderildiği bildirildi. Avşin İnşaat’ın İnsanlık Anıtının kaldırılmasıadı altında aldığı yıkım ihale bedeli ise 272 bin TL olarak gösteriliyor.

Aksoy’un avukatı Turgut Kazan sürecin hukuksal boyutunu özetledikten sonra şöyle konuştu: İnsanlık ve barış simgesi, birilerini rahatsız ettiği için Başbakan Erdoğan da rahatsız olanların oyunu kendine çevirebilmek amacıyla bu tutumu sergilemiştir. 17 Martta yürütmeyi durdurma kararı veren mahkemenin başkanı Kayseriye sürülmüş, yürütmeyi durdurma kararı alan heyetin üyesi de idare mahkemesi başkanı olarak atanmıştır. Böyle bir süreçte artık Türkiyede hiç kimsenin etkin bir yargı denetiminden yararlanma, adil yargılanma hakkı kalmamıştır. Anıtı yıkmak için iskele kurdular. Vinç yola çıktı geliyor. Kültür Bakanına ‘siz öylece duruyorsunuz’ dedim. Bakan da bunun üzerine 21 Nisanda belediyeye yeni bir yazı yazdı. Bu yazıdan çıkacak anlam şudur; ‘Bu durumda anıtı yıkamazsınız. Bunun için belli prosedürleri uygulamanız gerekir.’ Ben biliyorum ki Belediye Başkanı bir tek şeye inanıyor, o da Başbakanın talimatı. Dolayısıyla bu işlemleri yapmayacak.

‘Heykelin kalbini arıyorlar’

Protestoyaİnsanlık Yıkılamaz yazılı tişörtle katılan Aksoy ise heykelin ve sanatın onurunu korumak için buluştuklarını belirterek Sanat ruhu temizler, kafanızı ucubelerden kurtarır, demek için buradayız. 23 Nisan gibi önemli bir günde yıkımı başlatmamak için buradayız. Bugün heykeli idam edecek cellatlar buradaydılar, heykelin kalbini arıyorlardı, delikler açtılar... dedi. Bedri Baykam’ın selamlarını ileten ve Baykam’a yapılan saldırıyı kınadıklarını belirten Aksoy, ayrıca dün İstanbul’da YGS protestosu için toplanan liseli öğrencilerin de yıkımı protesto ettiklerini söyledi.

Mehmet Aksoy’un suç ortağım diye nitelediği Kars’ın eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ise Onlar kendilerini yıkacaklar, insanlığı yıkacaklar, anıtı değil diyerek yıkıma tepki gösterdi. Müzisyen Suavi Sanat üzerinden yapılan mesele ülkedeki bütün muhaliflere bir başkaldırıdır, bir sansürdürdiyerek yıkım kararını eleştirirken ressam Mehmet Güleryüz ise Bu varlık başka bir varlığı ortaya çıkardı: Yıkanları. Bir sanatçının ve bir halkın iradesiyle burada yükselen anıt, bir insanlık haykırışı. Vazgeçin bu yıkımdan çünkü çok büyük bir leke budedi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56