İSMET İNÖNÜ ANILDI

İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 37. yılında dün düzenlenen törenlerle anıldı.

İSMET İNÖNÜ ANILDI

İsmet İnönü için ölümünün 37. yıldönümü dolayısıyla Malatya'da bir anma etkinliği yapıldı. Panel düzenlendi.

İnönü için ilk tören dün Anıtkabirde düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner ile İnönünün kızı Özden Toker, torunu Gülsün Bilgehan ve CHPli bazı yöneticiler katıldı. Heyet ulu önder Atatürkün mozolesine çelenk bıraktıktan sonra Anıtkabir içerisinde bulunan İnönünün kabrine çelenk bıraktı.

İstanbulda Maçka Parkındaki İsmet İnönü anıtının önünde dün düzenlenen anma törenine CHPli ilçe belediye başkanları, CHP il yöneticileri ve çok sayıda partili katıldı. Törende konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, Türkiyenin içinde bulunduğu şartlar göz önüne alındığında yapılması gerekenin İsmet İnönünün Namuslular da namussuzlar kadar cesur olmak zorundadırsözünde saklı olduğunu belirtti.

İTÜ Vakfı da İnönüSiyasi hayatımızda geçmişten geleceğe bakışadıyla Taksim Hill Otelde düzenlediği konferansla andı. Konferansa konuşmacı olarak katılan İTÜ Vakfı Turizm Eğitimi Bölüm Başkanı Şaban Ali Yaşaroğlu, İnönünün Türk siyasi tarihindeki önemini anlattı.

İnönü İzmirde doğduğu evde anıldı. İnönünün, İkiçeşmelik bölgesinde yer alan ve günümüzde müze olarak kullanılan evinde gerçekleştirilen anma programı CHP İzmir il örgütü tarafından düzenlendi. İnönü memleketi Malatyada da anıldı. İnönü Anıtı önündeki törene Vali Vekili İnci Sezer Becel, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, askeri ve mülki erkân ile CHP il yöneticileri ile yurttaşlar katıldı. Etkinlikler İl Özel İdare Toplantı Salonunda devam etti. Anma töreninde CHP il başkanlığı yöneticileri ve partililer salonda kendilerine yer ayrılmadığı gerekçesiyle salonu terk ettiler. Zonguldakta İsmet Paşa Parkında düzenlenen törende, İsmet İnönü Anıtına çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Samsunda da CHP il örgütü basın açıklaması yaparak İnönüyü andı.

Batıkent’te panel

Öte yandan, ADD Batıkent Şubesi, bugün saat 14.00te İsmet İnönünün torunu ve CHP milletvekili Gülsün Bilgehan ile İnönünün kızı Özden Tokerin konuşmacı olarak katılacağı bir panel düzenleyecek.

Adana İsmet İnönü Parkındaki anma etkinliğine CHPliler ile yurttaşlar katıldı. CHP Yüreğir İlçe Başkanı Turgut Üstün, Atatürk ve onun yol arkadaşlarını unutmayacağız, unutturmayacağızdedi.


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56