İSTENMEYEN İŞÇİ YASASI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

İşçilerin yarısını sendikal tazminatın dışında tutan, var olan yapıda sendikalara üye işçilerin de yarısına yakının sözleşme yapamaz hale getiren, dayanışma grevlerini yasadışı, toplusözleşme dışında yapılan grevleri hukuksuz sayan sendika yasası onaylandı.

İSTENMEYEN İŞÇİ YASASI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
İşçilerin yarısını sendikal tazminatın dışında tutan, var olan yapıda sendikalara üye işçilerin de yarısına yakının sözleşme yapamaz hale getiren, dayanışma grevlerini yasadışı, toplusözleşme dışında yapılan grevleri hukuksuz sayan sendika yasası; tüm karşı çıkışlara karşın onaylandı.

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası, binlerce emekçi ve gerek ulusal gerekse uluslararası sendikal hakete karşın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Çelik yasanın neler getirdiğini anlattı. İçerdiği bazı unsurlar açısından 12 Eylül dönemi yasasını bile geride bırakan yeni Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmeşi Yasası özetle şu noktaları içeriyor:

* 12 Eylül döneminde bile kaldırılamayan sendikal tazminat güvencesi işçilerin yarısı için ortadan kaldırıldı.

* 30’dan az işçi çalıştırılan işyerlerinde çalışan işçiler sendikal nedenle atıldıklarında sendikal tazminat davası açamayacaklar.

* İşçilerin yaklaşık yarısı 30’dan az işçi çalıştırılan işyerlerinde çalışıyor. Yani işçilerin yarısı tazminat dışında kaldığı gibi bu uygulama, işyerinde sendika istemeyen kuruluşlarda, şirketleri 30’ar işçinin çalıştığı küçük şirketlere bölerek sendikayı iyice zayıflatmanın yolunu açtı.

* Grev yasaklarına devam. Bankacılık, petrokimya, şehir içi ulaşım işlerinde ve savunma bakanlığında çalışan sivil işçilere grev yasak.

* Hükümetin milli güvenlik ve genel sağlık gerekçesiyle grev erteleme yetkisi devam ediyor.

* Grev ertelemesine karşı Danıştay’a başvuru yolu çıkarıldı. Eski yasadan geriye gidildi.

* Grev oylaması zorlaştırılarak sendikaların greve çıkmasının önüne yeni bir engel konuldu.

* Toplusözleşme aşamasındaki grevler dışında diğer bütün grevler yasadışı olmaya devam ediyor.

* Dayanışma grevi, iş yavaşlatma, barışçı iş bırakma eylemi, genel grev yasadışı grev olarak görülecek.

* Sendikal barajlar fiilen korunuyor, yeni sendikaların barajı aşması imkânsız, var olanların bir bölümü de baraja takılabilir.

*Yasa, işçiler ve sendikalar arasında ayrımcılık yapıyor. 3 konfederasyona üye sendikalar için baraj yüzde 1 diğerleri için yüzde 3.

* İşyeri barajı yüzde 50+1, işletme barajı yüzde 40. Bu barajlarla sendikal örgütlenme imkânsız gibi görünüyor.

* Yetki sistemi değişmedi. İşverenin yetkiye itirazı toplusözleşme sürecini uzatacak, durduracak.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56