KATİLİ KORUYANA ÖDÜL

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te 35 kişinin yakılarak öldürüldüğü Madımak katliamının bir numaralı sanığı Cafer Erçakmak'ın gizlice gömülmesiyle ilgili suçlanan Sivas Mezarlıklar Müdürü Cemal Karaca, BBP'li Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'e başdanışman oldu.

KATİLİ KORUYANA ÖDÜL
Zamanaşımı gölgesinde devam eden Sivas olaylarına ilişkin davada eksik olmayan skandallara bir yenisi eklendi. Sivas davasının bir numaralı sanığı Cafer Erçakmak’ın aranırken hayatını kaybettiği Sivas’ta habersiz bir şekilde gömülmesinde ihmali bulunduğu iddia edilen Sivas Mezarlıklar Müdürü Cemal Karaca’nın Sivas Belediye Başkanı’na Başdanışman olarak atandığı ortaya çıktı. Görevi ihmal suçlamasını kabul etmeyen Karaca, “Cafer Erçakmak’ın defin işlemi bittikten sonra, mezar başında dua edilirken gittim. Resmi süreç ne gerekiyorsa o yapıldı. Mezara günde 8-10 cenaze geliyor. Emniyet özel bilgi vermediği müddetçe, kimin kim olduğunu bilemem. Ayrıca ölen kişinin açıkta kalması tehlikeli. Sivas’ta üç-dört Cafer Erçakmak var. Torunları var amcaoğulları var. Hangisi olduğunu bilemeyiz” diye konuştu.


Hakkımda soruşturma yok!

Cafer Erçakmak’ın defin işleminin sabah erken saatte yapıldığını söyleyen Karaca, “Erkenden defin yapılmış. Biz sonradan durumdan haberdar olduk. Mezarlıktaki o mu, bir sakıncası var mı diye sorduk. Emniyet zaten oradaymış, ekip olarak gelmiş izliyorlarmış. Temas kurduğum yetkililer, ‘Bilgimiz var, haberimiz oldu’ dediler. Artık nereden haberleri oldu onu bilmiyorum. Onlar da mezarlığa gelmişler, sivil kıyafetli oldukları için ben tanımadım. Onlar da işlem üzerindeymiş. ‘Takip ediyoruz’ dediler. Bu hususta hakkımda kovuşturma ve soruşturma, hiçbir şey yok” dedi.


Akrabası katliam sanığı

Sivas katliamının tutuklu sanıklarından Latif Karaca’nın akrabası olduğunu anlatan Karaca, “66 yaşında. Kanaatimiz suçsuz yere yatıyor. Olaya karışma ihtimali yok. Memur zaten PTT’de. PTT’nin önünde çekilen resimlerde ‘Aa, bu da var’ dedikleri için alınmış” dedi.


Sarıhan: görevini ihmal etti

Katliamda yakınlarını kaybedenlerin Avukatı Şenal Sarıhan, Karaca’nın mezarlıklar müdürüyken, ölen kişinin, aranan Cafer Erçakmak olduğunu öğrenince hemen savcılığa bildirmesi ve tespit yaptırması gerektiğini belirtti. Sarıhan, bunu yapmayan Karaca’nın ‘görevi ihmal’ ettiğini vurguladı.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56