KILIÇDAROGLU PARTİDE VE SİYASİ HAYATTA KÖKLÜ DEMOKRATİKLEŞME SÖZÜ VERDİ

“Partimizin tüzüğünü güncelleştirerek önseçimi ve çarşaf listeyi getirecek, genel başkan seçimi öncesinde delegeleri kuyruğa dizerek imza alınması uygulamasına son vereceğiz. Siyasi Partiler Yasası’nda da halkın iradesinin gaspı anlamına gelen ve yüzde 47 oy alan hak hukuk tanımaz AKP’ye Meclis’te yüzde 65 çoğunluk sağlayan, böylece farklı düşüncelerin Meclis’e yansımasını engelleyen yüzde 10 barajını da indireceğiz. Uygun, kabul edilebilir bir orana çekeceğiz”

KILIÇDAROGLU PARTİDE VE SİYASİ HAYATTA KÖKLÜ DEMOKRATİKLEŞME SÖZÜ VERDİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal demokratlara önseçim, çarşaf liste, yüzde 10 seçim barajını indirme sözü verdi.


Kılıçdaroğlu, gerek Siyasi Partiler Yasası’nda, gerekse parti tüzüğünde demokratikleşmesözü verdi. Demokrasiyi her alanda güçlendireceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Partimizin tüzüğünü güncelleştirerek önseçimi ve çarşaf listeyi getirecek, genel başkan seçimi öncesinde delegeleri kuyruğa dizerek imza alınması uygulamasına son vereceğiz. Siyasi Partiler Yasasında da halkın iradesinin gaspı anlamına gelen ve yüzde 47 oy alan hak hukuk tanımaz AKPye Mecliste yüzde 65 çoğunluk sağlayan, böylece farklı düşüncelerin Meclise yansımasını engelleyen yüzde 10 barajını da indireceğiz. Uygun, kabul edilebilir bir orana çekeceğizdedi. Kimseyi, ırkından, dilinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ayrıştırmayacaklarını, ayrıştırılmasına da izin vermeyeceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi: Halkın iktidarında, AKPnin engellemeleri nedeniyle kaldırılamayan dokunulmazlıkları kaldıracak, darbecilerden hesap soracak, faili meçhulleri aydınlatarak sorumlularını yargıya teslim edecek ve mütedeyyin kitleyi kandıranlardan, onların inançlarını sömürerek dolandıranlardan ve yetim hakkı yiyenlerden mutlaka hesap soracağız.

Kılıçdaroğlu’nun hedefi seçimden önce PM seçimli kurultaya gitmek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın toplayacağı il başkanlarının bir anket ile görüşlerini aldıktan sonra olağanüstü kurultay konusunda son kararını verecek. CHP liderinin, eski genel sekreter Önder Sav ve ekibinin istediği şekilde 27-28 Kasımda kurultay yapmak yerine aralık ayı içinde tüzük ve PMnin yenileneceği kurultay yapmaya hazırlandığı öğrenildi.

CHP kulislerinden edinilen bilgilere göre, geçen hafta yaşanan ayrışma sonrasında milletvekilleri ve parti meclisi üyeleriyle tek tek ve gruplar halinde görüşen Kılıçdaroğlunun temaslarında kendisine ağırlıklı olarak Genel başkanlığınız üzerinde en ufak bir şüphe yok. Ancak bu parti meclisi ile seçime gitmeyin. Milletvekili adaylarınız Önder Savın etkisindeki PMden onaylanmayabilir. Mutlaka kurultaya gidip parti meclisini yenileyintelkinleri yapıldı.

Bu değerlendirmelere kendisi de katılan CHP liderinin yarın Ankaraya toplayacağı 81 il başkanının görüşünü aldıktan sonra kararını netleştireceği bildirildi. Buna göre yarın il başkanlarının önüne Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata tarafından hazırlanacak bir anket sunulacak. İl başkanlarından, isimsiz olarak dolduracakları ankette,Tüzük değişmeli mi?”, “Kurultay gerekli mi?gibi soruların yanı sıraParti meclisi yenilenmeli misorusunu da yanıtlamaları istenecek. İl başkanlarının verecekleri yanıt doğrultusunda Kılıçdaroğlu ve yeni yönetim de olağanüstü kurultay konusunda kararını verecek.

Tüzük demokratikleşecek

Yeni yönetime yakın isimlerden edinilen bilgilere göre, Kılıçdaroğlu kurultay kararı alsa dahi bunu Sav ekibinin istediği şekilde 27-28 Kasımda yapmayacak.

Kararın 15 gün önceden duyurulması gerektiği için CHP lideri kurultayın aralık ayında gerçekleşmesini sağlayacak biçimde bir takvim planlayacak.

Kurultayda parti meclisininçarşaf listeile seçilmesi ve delegelerin yüzde 20sinin imzasıyla genel başkan adayı çıkarılabilmesi gibi değişiklikler yapılarak partinin daha demokratik bir tüzüğe kavuşturulması planlanıyor.

Başkanlık seçimi istemiyor

Kılıçdaroğlu ve CHPnin yeni yönetimi, olağanüstü kurultayda genel başkanlık seçimi yapılmasını öngörmüyor. O nedenle kurultay çağrısında bu talebin yer alması beklenmiyor. Ancak şekillenmesinde Önder Savın etkili olduğu parti meclisinin yenilenmesi için seçim yapılması çok güçlü bir olasılık. Bu noktada alınacak kararda il başkanlarının yarın dolduracakları anketlerden çıkacak hava belirleyici olacak.


Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56