KILIÇDAROĞLU RAHATLADI-CHP'DE DENGELER DEĞİŞİYOR

Kılıçdaroğlu dün milletvekilleri ve PM üyeleri ile görüşmeler yaparak “normalleşmeyi sağlama” ve “örgütü yanına çekme” çabası içine girerken PM’deki dengeler de değişmeye başladı.

KILIÇDAROĞLU RAHATLADI-CHP'DE DENGELER DEĞİŞİYOR

CHP’de dengeler değişiyor

Kılıçdaroğlu dün milletvekilleri ve PM üyeleri ile görüşmeler yaparak “normalleşmeyi sağlama” ve “örgütü yanına çekme” çabası içine girerken PM’deki dengeler de değişmeye başladı. Önder Sav’a destek veren 18 PM üyesinin imzasını geri çektiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun öncelikle PM’deki dengelerin değişmesini sağlamaya çalışacağı, “seçimli” bir kurultay kararı vermek için acele etmeyeceği bildirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün milletvekilleri ve PM üyeleri ile görüşmeler yaparak normalleşmeyi sağlama ve örgütü yanına çekmeçabası içine girerken; parti meclisindeki dengeler de değişmeye başladı. Eski genel sekreter Önder Sav’a destek veren 18 PM üyesinin imzasını geri çektiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun öncelikle PM’deki dengelerin değişmesini sağlamaya çalışacağı,seçimlibir kurultay kararı vermek için acele etmeyeceği bildirildi.

CHP’de önceki gün yaşanan tarihsel” günün ardından dün partide daha sakin bir ortam vardı. Yeni MYK toplanırken, Sav da odasındaydı. Sav’ın odasının bulunduğu 10. katta bir grup partili kendisiyle görüştü. Sav dışında eski yönetimden kimse genel merkezde görünmedi, bazılarının odalarını boşalttıkları öğrenildi, bazılarının ise odalarının kapısı kilitliydi.

Krizin perde arkası

Partide önceki gün yaşanan krizde şu gelişmeler yaşandı. Parti meclisi, 14.30’da toplandı. Kılıçdaroğlu’nun gelmediği toplantıdaki PM üyelerinin cep telefonlarına toplantının ertelendiğine ilişkin bir ileti düştü. Bu iletiden hemen sonra da Kılıçdaroğlu, genel başkan yardımcılıklarına atamayı düşündüğü insanları ya yazılı bir notla, ya da bir görevliyi göndererek makamına çağırmaya başladı. Genel başkan yardımcılıklarını kabul edenlerin Kılıçdaroğlu’nun yanına çıktığı, kabul etmeyenlerin ise PM salonundan ayrılmadıkları öğrenildi.

PM’de imzalar çekiliyor

CHP’de önceki gün yaşanan karmaşa ve şaşkınlığın yansımaları dün de gözlendi. Tartışmalı PM’de olağanüstü tüzük kurultayı toplanması kararına destek verenlerden bazıları dün bu desteklerini geri çekti. CHP Sivas Milletvekili ve PM üyesi Malik Ecder Özdemir, PMde toplanan imzaların amacını aştığını ve bu durumun hem partisi hem de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlunu yıpratacağına inandığı için imzasını geri çektiğinibildirdi.

Antalya Milletvekili Osman Coşkunoğlu da imzasını geri çekerken, İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da dün Bu ortamda yapılacak bir kurultay çok sert geçer. Bu ortamda kurultayı doğru bulmuyorum. Bu parti meclisi ile yola devam edilmeliaçıklamasını yaptı. 18 PM üyesinin imzasını geri çektiği kaydedildi. Bu durum, 80 kişilik PM’de dengelerin değişmekte olduğunu ortaya koydu.

Önder Sav önceki gün 59 üyenin desteğini almıştı. PM’de dün dengelerin değişmeye başlaması ve MYK üyelerini düşürme olanağı veren 54’ün altına düşmesi yönetimi rahatlattı.

CHP’nin yeni genel sekreteri ve sözcüsü Prof. Dr. Süheyl Batum dün seçimli kurultayla ilgili sorular üzerine Eğer anlaşma olmazsa olabilir. Ama ben Parti Meclisi üyeleriyle de genel başkanın konuşacağını ve parti meclisi üyelerinin de hukuksal durumu anladıktan, öğrendikten sonra bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum. Bizim artık içeride birtakım çatışmalarla zaman öldürmememiz lazım. Eğer bakarsınız bu çatışma görüntüsü devam ederse tabii ki kurultaya gideriz. Sonuçta kurultay, en yüksek karar organı olarak çözer işiaçıklamasını yaptı.

‘Acele etmeyelim’

MYK’de de bu konu gündeme gelirken, acele etmeme, birkaç gün soğukkanlılıkla gelişmeleri izleme kararı alındı. Batum dün MYK toplantısında sonra açıklamalar yaparken, hukuksal tartışmalarla ilgili sorulara Hukuken tüzüğümüz açık olduğu için bizim bu konuda en ufak bir tereddüdümüz, endişemiz yok yanıtını verdi.

Batum, Sav ekibinin tasfiyeedildiği değerlendirmelerine karşı çıkarken, Hiçbirimizin kafasında partiye bu kadar hizmet etmiş insanları tasfiye etmek gibi bir düşünce yok dedi. Batum, partinin kendisini gibi yeni CHPlilere kaldığıdeğerlendirmeleri anımsatılarak yöneltilen bir soruya da Önemli olan partiye hizmet etmektir. Emeği geçmiş insanların ben sahibim, sen daha az sahipsin diye sınıflandırılması doğru olmaz. Senin kıdemin ne kadar? Bu bu sorular doğru değilyanıtını verdi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56