KÖY YOKSA DOĞADA YOK

AKP’nin hazırladığı ve TBMM’den geçen Büyükşehir Yasası’yla 16 bin köyün kapatılmak istenmesi İzmir’de protesto edildi. Seferihisarlılar ‘Geleceğin Köyleri Hareketi’ne katılmaya çağırdı

KÖY YOKSA DOĞADA YOK

‘Köy yoksa doğa da yok’

AKP’nin hazırladığı ve TBMM’den geçen Büyükşehir Yasası’yla 16 bin köyün kapatılmak istenmesi İzmir’de protesto edildi. “Sakin kent” Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Baro Başkanı Sema Pekdaş’ın öncülüğünde Konak Alanı’nda bir araya gelen Seferihisar’ın 9 köyü, uygulamayla tarım alanlarının yok olacağını açıkladı. Köy yoksa doğa da yok”, “Şehirler bitti sıra köylere mi geldi”, “Temiz kalan köylerimizi kirletmeyin”, “Köyü yasayla, köylüyü masalla uyutamazsınız pankartları açan köylüler, başlattıkları Geleceğin Köyleri Hareketi’nin tüm Türkiye’ye yayılmasını istedi. Köylüler, yasanın iptali için her türlü hukuki girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

Seferihisar köylüleri adına Geleceğin Köyleri Manifestosu’nu okuyan Turgut köyünden Aylin Bostan, Büyükşehirlerdeki 16 bin köyün tüzelkişiliği tek bir cümleyle kaldırıldı. Yeryüzünün ilk köyünün kurulduğu bir coğrafyada binlerce köyün üzerini tek bir cümleyle çizmek mümkün müdedi.

Bostan, Geleceğin Köyleri Hareketi’ne “www.geleceginkoyleri.net” adresi üzerinden tüm köylerin katılabileceğini de açıkladı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de şunları söyledi: Köyler sadece köklerimiz değil aynı zamanda geleceğimizdir. Geleceğimizdir çünkü köylerin yok olduğu bir Türkiye, kısırlaşmış, çoraklaşmış ve umudu tükenmiş bir yurt demektir.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56