KUBİLAY'A GÖRKEMLİ ANMA

Devrim şehitleri Menemen’de törenlerle anıldı. Yürüyüşe 10 bin kişi katıldı.

KUBİLAY'A GÖRKEMLİ ANMA
Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, şehit edilişlerinin 82. yılında Menemende gerçekleştirilen törenlerle anıldı. Yoğun katılımın olduğu törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Törende sık sık Türkiye laiktir laik kalacaksloganı atıldı.

Menemen’deki etkinlikler bu yıl da, Demokrasi ve Anma Yürüyüşüile başladı. Yaklaşık 10 bin kişilik kortej oluşturan kitle, Menemen Belediye Bandosunun arkasında yer aldı. Ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri ile Yıldıztepedeki tören alanına yürüyen yurttaşlar, Mustafa Kemalin askerleriyiz sloganı attı. Törene CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri, belediye başkanları ve yanı sıra şehit Asteğmen Kubilayın ailesi katıldı.

Vali yine katılmadı

İzmir Valisi Cahit Kıraçın, İzmirde görevde bulunduğu 5. yılda da, Kubilayı anma törenlerine katılmaması protestolara neden oldu.

Kubilay Anıtı
na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan törende konuşan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan 7 yıl sonra, yedek subay öğretmen Kubilay ve arkadaşlarının, Atatürk ilke ve inkılaplarıyla varlıklarını sürdüremeyeceklerini anlayan yobaz kesimin kurbanı olduğunu hatırlattı. Hazırlanan planı Menemende eyleme koyan gericilerin, aydınlığın simgesi Kubilayı hunharca katlettiğini belirten Şahin, 23 Aralık 1930, din tacirlerinin dini kullanarak nasıl vahşileştiğinin yazıldığı tarihtir. 82 yıl sonra bugün ise bu anlayışın yoz düşünceli anlayışları, yine kara lekeli anlayışları çoğaltmaktan geri kalmadılar dedi. Her zaman devrim şehitlerine sahip çıkacaklarını kaydeden Tahir Şahin, O günleri ve o canileri unutmadık. Görünen o ki onlar bu mücadelelerinden vazgeçmeyecekler ancak biz de Cumhuriyetimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz diye konuştu. Topçu Binbaşı Emre Karahan da Atatürkün saldırı sonrası orduya gönderdiği başsağlığı mesajında saldırıyı “milletin, Cumhuriyete karşı suikast olarak kabul ettiğine işaret ederek şunları kaydetti: Şehit Kubilay ve arkadaşları rahat uyusun, onların emanetini koruyan milyonlarca Cumhuriyet gençliği görev başındadır.

‘Minnet borçluyuz’

Kılıçdaroğlu törenin sonunda, İzmir Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusunda dereceye girenlere ödüllerini verdi. Kılıçdaroğlu, daha sonra Menemen Garnizon Şehitliğini ziyaret ederek kabirlere karanfil bıraktı. Kılıçdaroğlu daha sonra Karadeniz Dernekleri Konfederasyonu tarafından Bostanlı Kapalı Pazaryeri’nde düzenlenen 5. Karadeniz Hamsi Şöleni’ne katıldı. Mangalda hamsi pişirenlerle bir süre sohbet etti ve ikram edilen hamsiyi yedi. Bugünün aynı zamanda devrim şehidi Kubilay’ı anma günü olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyetin geleceği açısından geçmişe sahip çıkmak, Cumhuriyet için bedeller ödemiş insanlara sahip çıkmak göre-vimizdir. Cumhuriyetin devrim şehitlerini andık, onlara da minnet borçluyuz” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56