MADIMAK İBRET OLMALI

Otelin “utanç müzesi”ne dönüştürülmesi için yürütülen çalışmalar hâlâ sonuç vermedi.PSAKD, dönüştürme çalışmalarını protesto etmek için İstanbul, İzmir, Eskişehir, Malatya, Elazığ, Adıyaman ve Adana’dan Ankara’ya yürüyüş başlattı.

MADIMAK İBRET OLMALI

PSAKD, katliamın yaşandığı otelin utanç müzesine dönüştürülmesinde ısrarlı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Madımak Otelinin müze yapılması talebine rağmen çocuk kütüphanesi ve bilim merkezine dönüştürülmesini protesto etmek için yedi koldan yürüyüş başlattı.

18 yıl önce Sivas Madımak Otelinde 33 aydın ve 2 otel görevlisinin yakılarak katledilmesinden sonra otelin utanç müzesine dönüştürülmesi için yürütülen çalışmalar hâlâ sonuç vermedi. Bu durumu kabullenmeyen PSAKD, dönüştürme çalışmalarını protesto etmek için İstanbul, İzmir, Eskişehir, Malatya, Elazığ, Adıyaman ve Adanadan Ankaraya yürüyüş başlattı. Yürüyüşe Antalya, Samsun, Tokat, Çorum, Elazığ illerindeki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şubeleri de katılarak destek verdi. Yürüyüş kolları yarın Ankaradaki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezinde buluşarak Kültür Bakanlığına yürüyecek ve burada bir basın açıklaması yapacak. Açıklamanın ardından da yaşamını yitirenlerin aileleri ile birlikte Sivasa gidilerek Madımakın önünde bir

basın açıklaması yapılacak.

Mücadelemiz Madımak utanç müzesine dönüştürülene kadar sürecek diyen PSAKD Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Hükümet bu isteklerimizi görmezden gelerek 9 Haziranda Madımakta seçim yatırımı niteliğinde bir açılış yapmaya hazırlanıyor. Nazilerin Yahudileri katlettiği gaz odaları daha sonra müzeye dönüştürülerek böylesi katliamların akıllarda yer etmesi sağlanmıştır. Biz istiyoruz ki Madımakı ziyaret eden insanlar bir ders çıkarsınlar ve bir daha böyle bir şey tekrarlanmasın. Bu yüzden de Madımak utanç müzesine dönüştürülmeli dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56