MADIMAK KATİLLERİNİ AKLAMA ÇALIŞMASIMI ?

Sivas’ta 01-02 Temmuz 1993’te yaşanan ve 37 kişinin ölümü ile sonuçlanan olayların sonuçları ve olaya taraf olan her kesimdeki tesirleri hâlâ devam ederken Zamanaşımına tepkisiz kalan Gül’ün Sivas katliamı için DDK’ye talimat vermesi samimi bulunmadı.

MADIMAK KATİLLERİNİ AKLAMA ÇALIŞMASIMI ?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sivas’tan 114 sivil toplum kuruluşunun başvurusu üzerine Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK), Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993’te 35 aydının katledilmesi olayının “oluş şekli, amacı, sonuç ve tesirleri itibarıyla” araştırılması talimatı verdi.

Sivas davası avukatı Şenal Sarıhan, bu gelişmeyle ilgili “Samimi bulmuyorum. Dostlar alışverişte görsün tavrı var. Uzun süredir gerçeğin karartılması konusunda bir çaba var” dedi.

Sivas Valisi Zübeyir Kemelek, BBP’li Belediye Başkanı Doğan Ürgüp’ün de yer aldığı 114 sivil toplum kuruluşundan oluşan bir heyet, 12 Kasım’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Çankaya Köşkü’nde ziyaret etmişti. Görüşmede, Gül’den Sivas katliamı konusunda DDK’nin araştırma yapması istenmişti. Heyetten gelen bu talep, 18 gün sonra olumlu karşılık buldu. Daha önce Sivas katliamı için “Bu olay tam aydınlatılmamıştır, tam aydınlatılması gerektiği kanaatindeyim” diyen Cumhurbaşkanı Gül, dün DDK’ye araştırma talimatı verdi. Cumhurbaşkanlığı’dan yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

Katliam değil olay

“Bilindiği üzere, Sivas’ta 01-02 Temmuz 1993’te yaşanan ve 37 kişinin ölümü ile sonuçlanan olayların sonuçları ve olaya taraf olan her kesimdeki tesirleri hâlâ devam etmektedir. Madımak hadisesine müdahil olan tüm kesimlerde; olayların gerçek mahiyetinin algılanması/kavranması ve çıkarılan sonuçlar itibarıyla derin bir belirsizlik ve kuşku mevcuttur. Sayın Cumhurbaşkanımız, Madımak olayının gerek oluş şekli, amacı, sonuç ve tesirleri itibariyle gerekse dönem içerisinde yaşanan diğer bazı olaylarla irtibatları itibariyle bir bütünlük içerisinde araştırılması ve incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirmiştir.”

Açıklamada ifade edilen diğer bazı olaylardan kastın, Madımak’tan 3 gün sonra yaşanan Başbağlar katliamı olduğu belirtiliyor. Yine 1993 yılında Turgut Özal hayatını kaybederken; Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis uçağının düşmesi, Uğur Mumcu da bombalı saldırı sonucu hayatlarını kaybetmişti.

‘Dileriz yansız bir araştırma olsun’

Gül’ün araştırma talimatı, Sivas katliamında mağdur taraflar arasında “katiller aklanacak kaygısına” neden oldu. Sivas davasının müdahil avukatı Şenal Sarıhan, Cumhurbaşkanı Gül’ün 14 Mart 2012’de 5 sanığın davasının zamanaşımından düşmesine herhangi bir tepki vermediğine dikkat çekerek, “Kendisine başvuran 114 örgütün isteğine bağlı olarak böyle bir yola gitmiş olması samimi bir girişim değil. Başvuran bu 114 örgüt, eylemin arkasındaki örgütlerin açığa çıkması amacıyla hareket etmiyor. Gerçeğin karartılması konusunda bir çaba vardır uzun süredir” dedi. Sarıhan, şu görüşleri dile getirdi:

“Dileriz ki DDK yansız bir araştırma yapsın. Ama böyle bir umut taşımıyorum. O sebeple bunun dostlar alışverişte görsün tavrı olduğu ve gerçeğin ortaya çıkarılmasına herhangi bir katkı sağlamayacağı kaygısındayım. Bu 114 örgütün arasında bu işin mağdurlarının üye olduğu dernekler yok. İktidar veya Cumhurbaşkanlığı samimi olacaksa, önce yurtdışında bulunanları Türkiye’ye getirerek bu eylemin hesabını sorabilir, failleri bulabilir. Bir yasal düzenleme ile geçmişteki olayların da insanlığa karşı suç kapsamına alınıp zamanaşımından yararlanamayacağına dair girişimler olabilir. 20 yıl susmuş, can kıyımı üzerinde herhangi bir şekilde olumlu tavır almamış kişi ve kurumlardan bugün bir şey beklememiz mümkün değil. O yüzden DDK araştırmasından bir sonuç beklemiyorum.”

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56