MADIMAK MÜZE YAPILMAYACAK -CEMEVLERİNE İBADETHANE SATATÜSÜ VERİLMİYOR

Madımak müze olmayacak,yakılarak katledilen 37 kişi için “isimlerinin altın yaldızla yazıldığı bir köşe oluşturulacak. Cemevlerine ibadethane statüsü verilemeyecek.

MADIMAK MÜZE YAPILMAYACAK -CEMEVLERİNE İBADETHANE SATATÜSÜ VERİLMİYOR

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Alevi açılımını masaya yatırdı. Açılımdan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik, kamulaştırılması tamamlanan Madımak’ın yeni bir konseptle yeniden düzenleneceğini belirtirken, yakılarak katledilen 37 kişi için isimlerinin altın yaldızla yazıldığı bir köşe oluşturulacağıbilgisini verdi.

AKP MYK’nin toplantısında Bakan Çelik, Alevi açılımıyla ilgili sunum yaptı ve soruları yanıtladı. Edinilen bilgilere göre Bakan Çelik’in sunumunda öne çıkan unsurlar şöyle:

• Madımak: Burada yıllardır çözülemeyen bir sorunu çözdük. Kamulaştırma tamam. Bir sorun alanını çözdük. Artık Madımak sorun olarak konuşulmuyor. Yıllardır, özellikle Alevi kesimde Ne olacak?diye tartışılıyordu. Şimdi orayı çok güzel bir konseptle yeniden düzenleyeceğiz. İçinde çocuk kütüphanesi de olacak. Ama en önemlisi girişte yaşamını yitiren 37 kişi için köşe olacak. Hepsinin isimleri orada altın yaldızlı olarak fotoğraflarıyla yer alacak. Âşık Veyselin sazını da oraya koyacağız.

• Müze olmayacak: Özellikle yurtdışından buranın müze olmasını talep edenler var. Fakat orası müze olmayacak. Orası zaten bir unutturmama yeri olarak, unutturulmama anlayışıyla düzenlenecek. Ama müze olunca başka tartışmalara açık hale gelmesi gibi sakıncalar doğabilir.

• Cemevleri: Toplantıda MYK üyeleri Bakan Çelik’e, en çok cemevlerinin statüsünün ne olacağı ve din eğitimi konusunda sorular yöneltti. Çelik, cemevlerine ibadethane statüsü verilemeyeceğini belirtti. Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesinin önünde anayasal, yasal ve devrim kanunlarından kaynaklanan engeller bulunduğunu belirten Çelik, İbadethane verilmesinin önünde hukuki sorun var. Ama isteyen istediği yerde ibadetini yapar. Yeryüzünün her yeri ibadethanedirdedi. Çelik, Aleviliğin de derslerde okutulması için hazırladıkları yeni müfredat önerisini MEB Din Eğitim Genel Müdürlüğü’ne teslim ettiklerini anlattı.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56