MAHİR ÇAYAN VE ARKADAŞLARI ANILIYOR

30 Mart 1972’de Tokat Kızıldere'de öldürülen Mahir Çayan ve yoldaşları katledilişlerinin 40. yılında anılıyor.

MAHİR ÇAYAN VE ARKADAŞLARI ANILIYOR
Bundan 40 yıl önce Kızıldere'de katledilen 10 devrimci için birçok ilde anma etkinlikleri gerçekleştirilecek. İstanbul'da saat 12.30'da Taksim Tramvay durağından başlayacak ortak yürüyüş için 169 imzalı çağrı metni yayınlandı.

İstanbul ve Ankara'da “30 Mart 1972 Kızıldere - Direnişin ve Dayanışmanın Tarihi Onurumuzdur” yazılı ortak pankart altında yapılacak yürüyüşler için çağrı metni şu şekilde:

"Kızıldere, devrimciler için her zaman onurlu bir mücadele tarihinin en kritik eşiklerinden birisi oldu. Kızıldere bizler için nice mücadelelere ışık, nice türkülere konu olan bir direniş örneğidir.

Bugün bu tarihe hep beraber sahip çıkıyoruz. Mahir’in fotoğrafını evine asanların, kitabını okumanın ve On’ları anmanın devletin çeşitli baskılarıyla karşılaştığı bugünlerde Kızıldere’nin anlamı daha da önem kazanmaktadır. Kızıldere bu baskılara teslim olmamaktır.

Kızıldere devrimci dayanışmadır. Siyasal iktidarın tüm devrimci değerlere ve kişiliklere saldırılarını yoğunlaştırdığı bu dönemde devrimci dayanışmayla tarihimize sahip çıkıyoruz. Darbelere karşı onurlu direnişlerle dolu devrimci tarihin ve devrimci önderlerin Mahir’in, Deniz’in ve mücadele arkadaşlarının “darbeci, Ergenekoncu” suçlamalarına maruz bırakılmasına, kısaca devrimci mücadele tarihinin egemenlerin eliyle kirletilmek istenmesine ve yeniden yazılma çabasına karşı hep birlikte “tarihimize dokundurtmayız” diyoruz.

On’ları sevenleri, ananları suçlu göstermeye çalışan siyasi iktidara, çocuklarına On’ların adlarını koyan onbinlerce anne baba olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Tarihin defalarca gösterdiği gibi, halkın kendisi için hayatını feda edenleri asla unutmadığını ve hiçbir gücün unutturmaya yetemeyeceğini Kızıldere’nin 40. Yılında siyasal iktidara bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

30 Mart’ta Kızıldere’nin 40. yıldönümünde On’ların şahsında, faşizme ve emperyalizme karşı boyun eğmeyen direnişlerle dolu devrimci tarihimize devrimci dayanışmayla sahip çıkıyor direnişin ve dayanışmanın tarihi onurumuzdur diyoruz."

 (soL - Haber Merkezi)

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56