MARAŞ KATLİAMINI ANMAYA İZİN VERMEDİLER

Kahramanmaraş’ta 19-24 Aralık 1978’de yüzlerce Alevi ve sol görüşlü yurttaşın öldürüldüğü katliamın üzerinden 33 yıl geçti. Geçen yıl kentte ilk kez düzenlenen anma törenlerinin bu yıl ikincisini düzenlemek istendi ancak valilik “güvenlik” gerekçesiyle etkinliklere izin vermedi.

MARAŞ KATLİAMINI ANMAYA İZİN VERMEDİLER
Kahramanmaraş’ta 19-24 Aralık 1978de yüzlerce Alevi ve sol görüşlü yurttaşın öldürüldüğü katliamın üzerinden 33 yıl geçti. Bu süreçte katliamın gerçek suçluları ortaya çıkartılmadığı gibi katliama karışan birçok kişi milletvekili, işadamı, siyasi parti başkanı yapılarak ödüllendirildi. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), geçen yıl kentte ilk kez düzenlenen anma törenlerinin bu yıl ikincisini düzenlemek istedi ancak valilik güvenlikgerekçesiyle etkinliklere izin vermedi. Bu duruma sert tepki gösteren ABF, 24 Aralıkta kentte valilik izin vermese de anma etkinlikleri düzenleyeceklerini açıkladı. ABFden yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde, 400 bin kişinin yaşadığı bir şehir merkezinde son derece barışçıl bir anma eylemini polisgüvenle koruyamayacağınısöylüyorsa, bu aynı zamanda saldırganları daha da güçlendiren utanç verici bir durum değil midir? denildi. Geçtiğimiz yıl kentte düzenlenen etkinliklerde bir grubun anma etkinliğine katılanlara yönelik Burası Maraş, buradan çıkış yok” sloganı attığının anımsatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Katliamdan 33 yıl sonra bile ‘Burası Maraş, buradan çıkış yok’ diyenlere karşı önlem alınması, cezai yaptırımda bulunması, insanları birbirlerine karşı kışkırtmadan, nefret suçu işlemelerinden dolayı haklarında dava açmaları gerekmez mi? Bu ülkede katliamlar ancak ve ancak ırk, din, dil ayrımı yapmadan, Türklerle Kürtlerin, Ermenilerle Arapların, Alevilerle Sünnilerin, Yahudilerle Süryanilerin birlikte ve ortak kınamalarıyla, önce vicdanlarda, sonra da mahkemeler önünde mahkûm olur, bu topraklara barış ve huzur ancak böyle gelir. Vicdan ve adalet duygusu içinde olan herkesi 24 Aralık 2011 Cumartesi günü yasaklara tavır almaya ve Kahramanmaraş’a katliamı lanetlemeye, yitirdiğimiz canları anmaya davet ediyoruz.”

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56