MARAŞ'TA ANMA GERİLİMİ

Katliamın yıldönümünde yapılmak istenen etkinlikler ‘provokasyon’ söylentisiyle engellenmek isteniyor. Valiliğin yasaklama kararının ardından aralarında Alevi örgütlerinin bulunmadığı bazı STÖ’ler de Sanayi ve Ticaret Odası‘nın çağrısıyla bir araya gelerek Maraş katliamında yaşamını yitirenler için yapılacak anmaya karşı olduklarını açıkladı.

MARAŞ'TA ANMA GERİLİMİ

Valiliğin yasaklama kararının ardından aralarında Alevi örgütlerinin bulunmadığı bazı STÖ’ler de Sanayi ve Ticaret Odası‘nın çağrısıyla bir araya gelerek Maraş katliamında yaşamını yitirenler için yapılacak anmaya karşı olduklarını açıkladı.

Kahramanmaraşta 1978de katledilen 111 kişi için anma törenlerine valilik tarafındangüvenlikgerekçesiyle izin verilmemesinin ardından dün bazı sivil toplum örgütleri tarafından yapılan açıklamada kentte anma yapılmasının istenmediği belirtildi. Alevi örgütleri ise pazar günü kentte anma töreni yapmakta kararlı.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının çağrısıyla toplanan bazı sivil toplum örgütleri basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, anma törenlerini organize eden Alevi örgütleri davet edilmezken TSO Başkanı Kemal Karaküçük,Biz bu topraklarda yaşayan Alevisi-Sünnisi kardeşliğimize zarar verilmesini istemiyoruz. Maraş olayları kara bir leke olarak hatırlanmaktadır. Bu işlerin dış güçler tarafından tezgâhlandığı belli olmuştur. Bu bağlamda hiç kimsenin özellikle dış güçlerin organizasyonu ile dışardan gelerek burada sokak gösterisi veya provokasyon amaçlı herhangi bir girişimde bulunmasını kesinlikle istemiyoruzdedi. Pazarcık İlçe Belediye Başkanı Kamil Dalkara ise Alevi örgütlerinin toplantıya çağrılmamasını eleştirerekGönül isterdi ki tam bir birlik olalımifadesini kullandı. Narlı Belediye Başkanı Metin Ergücen de, Maraşın bu kara lekeyi yok edebilmesi için dışardan bu anma etkinliği için gelenlerden korkmadan, yasaklamadan kardeş kardeş bir görüntü vererek kol kola ev sahipliği yaparak birlik olduğumuzu göstermeliyizdiye konuştu.

Toplantıya davet edilmeyen ABFye bağlı Alevi Kültür Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Ünal Ateş ise öğleden sonra yaptığı açıklamada, TSO Başkanı Karaküçükün açıklamasına tepki göstererek,Asıl dış güç Maraşa kurulacak olan Patroit füzeleri için dışardan gelen Alman askerleridir. Sayın başkanın bu olaya karşı çıkmasını beklerdim. Karaküçük ilk kez ayrıştırıcı bir açıklama yapmıştırdedi.

ABFye bağlı çok sayıda Alevi örgütü ise valiliğin yasak kararına karşın Erzincan, Çorum, Tokat, Sivas, Amasya, Malatya, Adıyamandan otobüs kaldırarak anma törenleri için pazar günü Maraşta olacak. ABF Genel Başkanı Selahattin Özel,Anmayı yasaklamanın arkasında AKPnin Alevilere bakışı, yasakçı zihniyeti var. Anayasal hakkımızı kullanım katliam mağdurlarını anacağız. Maraş, Sivas Madımak, Başbağlar, Uludere gibi tüm katliamları yapanları lanetliyoruz. Ancak devletin de bu katliamlarla yüzleşmesini istiyoruzdedi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56