MARAŞ‘TA KATLİAMI ANMAYA YİNE ABLUKA

Kahramanmaraş katliamının 34. yılında kurbanları anmak için kente gelen Alevi sivil toplum örgütü üyeleri kent merkezine sokulmadı. Kent merkezine kadar olan yaklaşık 40 kilometrelik güzergâhta 4 ayrı arama noktası oluşturulurken tüm taşıtlar durdurulup kimlik kontrolü yapıldı.

MARAŞ‘TA KATLİAMI ANMAYA YİNE ABLUKA
Kahramanmaraş’ta 24 Aralık 1978’de Alevi ve sol görüşlü yurttaşlara yönelik gerçekleştirilen ve resmi kayıtlara göre 111 yurttaşın yaşamını yitirdiği katliamın 34’üncü yıldönümünde kent merkezinde yapılmak istenen anma etkinliğine izin verilmedi. Kahramanmaraş kent merkezine kadar olan yaklaşık 40 kilometrelik güzergâhta 4 ayrı arama noktası oluşturulurken güvenlik görevlileri, Kahramanmaraş’a giden tüm taşıtları durdurup kimlik kontrolü yaptı.

Kahramanmaraş katliamının 34. yılında kurbanları anmak için kente gelen Alevi sivil toplum örgütü üyeleri kent merkezine sokulmadı. Kahramanmaraş’a çevre illerden gelecek gruplara yönelik Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu çıkışı ile Kahramanmaraş kent merkezine kadar olan yaklaşık 40 kilometrelik güzergâhta 4 ayrı arama noktası oluşturuldu. Güvenlik görevlileri, Kahramanmaraş’a giden tüm taşıtları durdurup kimlik kontrollü yaptı.

Kimlik sorgulamasında çeşitli suçlardan aranan bazı kişiler gözaltına alındı. Anma için dışardan gelenler kente alınmazken Alevi Bektaşi Federasyonu’na bağlı kuruluşlar ve Kahramanmaraş’taki Alevi dernekleriyle Alevi Bektaşi Konfederasyonu aracılığıyla Avrupa’dan gelenlerin oluşturduğu grupsa Belil Oteli önünde bekletildi.

Burada açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel, “Biz Maraş’a anma için geliyoruz. 34 yıl önce vahşice katledilen insanlarımızı anmak, yasını tutmak ve bir karanfil bırakabilmek için geliyoruz. İçişleri Bakanı’nın yayımladığı genelgeyle arkadaşlarımızın Maraş’a gelişi engelleniyor. Hükümet bugüne kadar olduğu gibi maalesef öldürülenleri suçlu görüyor. Öldürenleri haklı buluyor. Onları koruyor, korumaya da devam ediyor. Çünkü bize izin vermemekle cinayetleri onaylıyor anlamı çıkartabiliriz” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Adnan Özdemir, polis ekiplerinin Adana ve Mersin’den yola çıkacak otobüslerin anahtarlarına el koyduğunu söyledi. Özel ve beraberindeki grup daha sonra Narlı beldesine gitti.

Narlı’dan gidiş yok

Anma için gelen gruplar kente sokulmayınca Pazarcık’ın Narlı ilçesindeki cemevi önünde bekledi. Kent merkezine girmek için yürüyüşe geçen grubun önü gişeler bölümünde jandarma ve polis tarafından kesilince gerginlik yaşandı. Güvenlik güçleri gruba biber gazı, cop ve tazyikli suyla müdahale etti.

Müdahale sırasında iki astım hastasının fenalaştığı, 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Güvenlik güçlerinin kurduğu barikatı aşamayan grup Narlı’ya geri döndü. Burada Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat, ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada katliam kurbanlarını anma etkinliğinin yasaklanmasının “faşizan bir uygulama” olduğu belirtilerek yasal dayanağının bulunmadığına dikkat çekildi.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56