MUHARREM ORUCU 26 KASIMDA BAŞLIYOR

Alevi inancında olanlar 12 İmam olarak da adlandırdıkları Muharrem Orucu'nda 12 gün boyunca oruç tutarlar. Kerbela'da Hz. Hüseyin ve yakınlarının öldürülmesi anısına aynı zamanda yas olarak da kabul edilir.

MUHARREM ORUCU 26 KASIMDA BAŞLIYOR

Muharrem Orucu 26 Kasım Cumartesi günü başlayacak. Muharrem'in 10'u anlamına gelen Aşura ise 8 Aralık Perşembe günü.

14 Asırdan günümüze intikal eden ve nice asırlar dilden dile  sürecek olan Hz. Hüseyin'in haklı davası yolunda, uğradığı barbarca katliamın unutulması Ehli-Beyt bendesi olan toplum tarafında elbetteki mümkün değildir. İmam Hüseyin'in Muharrem ayı içersinde şehit edilmesinden dolayı, onun sevgisini taşıyan ve yolun piri olarak gören Alevi toplumu Muharrem ayında, mateme bürünür, Kerbela katliamında İmam Zeynel Abidin'in sağ olarak kurtulup Ehli-Beytin soyunun devamına vesile olmasının, on iki İmamların kutsallığıyla birleştirilerek, 12 gün oruç ve yas tutarlar.

Muharrem Ayı, Aleviler için " Yas Günleri " dir. Muharrem süresince, eğlence, zevk, lüks ve keyfilikten kaçınılmalıdır. Çeşitli çevrelerden, eğlenceler için yapılan davetlere katılmamak ve nedenlerinide böylesi davetleri yapanlara mutlaka açıkça anlatıp hatırlatmak gerekir. Dargınlıklar ve kırgınlıklar varsa barışılır, sevecen olunur.

wwww.arguvanhaber.com

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56