NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİ YAPMAYIN UYARISI

Almanya Yeşiller Partisi Milletvekili Malatya- Arguvanlı Memet Kılıç; Türkiye’ye, deprem bölgesine nükleer enerji santralleri yapmaktan vazgeçin, dedi.

NÜKLEER ENERJİ SANTRALLERİ YAPMAYIN UYARISI
              'Yeşil Çember Derneği’ tarafından düzenlenen Türk Çevre Günü etkinliğine katılan Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı Karahüyüklü olan Almanya Yeşiller Partisi Milletvekili Memet Kılıç; Türkiye’ye, deprem bölgesine nükleer enerji santralleri yapmaktan vazgeçin, dedi.
Almanya'nın en geniş örgütlenmeye sahip çevre örgütü ''Almanya Çevre ve Doğa Koruma Birliği'' kapsamında 2006’da Berlin'de kurulan Yeşil Çember, bu yıl Berlin'de 5. Çevre Günü'nü düzenledi.

 Almanya'da yaşayan Türkiyeli göçmenlere çevre bilinci kazandırmayı amaçlayan Türk Çevre Günü’ne katılım yoğun oldu. Toplumun her kesiminden insan, bu anlamlı güne çocuklarıyla birlikte katılarak daha  yaşanır bir dünya ve daha iyi bir gelecek nasıl inşa edebiliriz, sorusuna dikkat çektiler.
 
 Çevre Gününe, Yeşiller Partisi Milletvekili Memet Kılıç, Çevre Senatörü Katrin Lompscher, Dr. Nevzat Tuncay, Gazeteci Orhan Çalışır ve Gaia Derneği Temsilcisi İlyas Bublis konuşmacı olarak  katıldılar.

            Açılış konuşmasını yapan Yeşil Çember Derneği Başkanı Gülcan Nitsch, Türk Çevre Günü'nün beşincisini düzenleyebilmekten çok mutlu olduklarını söyledi. Nitsch, Almanya'da yaşayan Türklerin çevre ve buna bağlı olarak yenilenebilir doğal enerji, çöplerin ayrıştırılması gibi konulara her geçen gün daha duyarlı hale geldiklerini belirtti.
 DÜNYADA, NÜKLEER ENERJİ DÖNEMİ KAPANDI
            Burada bir konuşma yapan Çevre Senatörü Katrin Lompscher, Türk Çevre Günü’nün başlangıcından beri, himayesinde gerçekleştirildiğini ve bundan gurur duyduğunu söyledi. Berlin'in dördüncü büyük Türk kenti olduğunu söyleyen Lompscher, Türk toplumunun katılımı ve desteği olmadan Berlin'de  faydalı bir çevre politikasının yapılamayacağının altını çizdi. Senatör Lompscher, dünyada nükleer enerji döneminin kapandığını, Almanya'nın da bir an önce nükleer enerjiyi terk ederek  Türkiye gibi nükleer enerjiye yeni geçmek isteyen ülkelere örnek olması gerektiğini kaydetti.
               NÜKLEER SANTRAL YAPMAKTAN VAZGEÇİN
Yeşiller Milletvekili Memet Kılıç ise Japonya'da meydana gelen son nükleer faciadan sonra, bu enerji türünü terk etmenin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurguladı. Türkiye'ye çağrı yaparak Türkiye’nin, deprem bölgesinde nükleer santral yapmaktan vazgeçmesini önerdi. Tüketicinin korunması gerektiğinin de altını çizen Kılıç, insanların artık, ne yiyeceğini şaşırdığını söyledi. Yeşiller Milletvekili Memet Kılıç: “Doğayla barış içerisinde, bir bütün olduğumuzu bilerek hareket etmek, hepimiz için iyi olacaktır. Çünkü insanın doğaya karşı; çevremizdeki ağaca, ırmağa, hayvana karşı bir sorumluluğu vardır.” ifadelerini kullandı.
            TÜRKİYE, ALMANYA’YI ÖRNEK ALIR MI?
Çevrecilerin yoğun tepkisi ve mücadelesi sonunda Almanya parlamentosunda tarihi karar alındı. Almanya’da 2022 yılına kadar tüm nükleer santrallerin kapatılması kararı alındı. Bu kararın, nükleer santral heveslisi Türkiye hükümetlerine örnek olup olmayacağı merak konusu.
Düzenlenen etkinlikte, çevreye duyarlı büro düzenlemesi nedeniyle Beys Marketing işletmesine Yeşil Çember Derneği tarafından bir teşekkür plaketi verildi. Plaketi Beys Marketing temsilcisine Milletvekili Memet Kılıç sundu.

          Çevreyle ilgili çok sayıda standın da yer aldığı Türk Çevre Günü'nde konuklara tamamen organik maddelerden yapılmış yiyecek ve içecekler ikram edildi. Programın sonunda ise Türk Folklar Cemiyeti folklar ekibi, davetlilere halk dansları gösterisi sundu.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56