ÖDP SEÇİME GİREMİYOR-DTP'Lİ 12 BAĞIMSIZIN ADAYLIĞI İPTAL EDİLDİ

YSK; Zana, Dicle, Kışanak, Tuncel ve Kürkçü’nün de aralarında bulunduğu 7’si BDP’li 12 bağımsızı veto etti, ÖDP’nin 41 ildeki aday listesinin tamamı da “askerlik belgesinin eksikliği” gerekçesiyle YSK tarafından veto edildi.

ÖDP SEÇİME GİREMİYOR-DTP'Lİ 12 BAĞIMSIZIN ADAYLIĞI İPTAL EDİLDİ

ÖDP’ye de veto ÖDP’nin 41 ildeki aday listesinin tamamı da “askerlik belgesinin eksikliği” gerekçesiyle YSK tarafından veto edildi. Geçen seçimlerde bu şartın aranmadığını vurgulayan partililer, “Bir saat önce ‘getirin’ dediler, sonra almadılar. Seçim gayrimeşru hale getirildi. Hakkımız gasp edildi” ded

Yüksek Seçim Kurulu, aralarında mevcut milletvekillerinden, Diyarbakır Milletvekili
Gültan Kışanak, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile eski DTPliler Leyla Zana, Hatip Diclenin de bulunduğu 7si BDPnin gösterdiği, 12 bağımsızın milletvekili adaylığını iptal etti. Karara tepki gösteren BDP kökenli bağımsızlar, seçimden çekilme resti çekti.

YSK, bağımsız milletvekili adayları ile siyasi partilerin milletvekili geçici aday listeleri üzerindeki incelemelerini tamamladı. BDP’nin desteklediği bağımsız adaylardan 7sinin milletvekili seçilme yeterliliği olmadığına karar verdi. Siirtten aday olan Kışanak, İstanbul 1. bölge adayı Tuncel, Diyarbakır adayları Zana, KCK davasından tutuklu bulunan Dicle, Mersin adayı aktivist-yazar Ertuğrul Kürkçü, Elazığ adayı İsa Gürbüz ve Hakkari adayı Salih Yıldızın adaylığını eski mahkûmiyetlerini gerekçe göstererek iptal edildi. Bağımsız milletvekillerinde yedek gösterme şansı olmadığı için, bu isimlerin yerine yeni isimler koyulamayacak. BDP, Mersin, Elazığ ve Siirtte tek bağımsız aday gösterdiği için bu 3 ilden milletvekili seçtirme şansı bulunmadığı gibi, Diyarbakırda da 2 adaylığın iptali nedeniyle seçime girmesi durumunda en fazla 4 milletvekilini Meclise gönderebilecek.

BDPli bağımsızlar umutluolmadıklarını belirtmelerine rağmen YSK kararına itiraz edecek.

YSK’nin 2007de adaylıklarına vize verdiği Tuncel ile Kışanakı bu kez veto etmesi tartışma yarattı. YSKnin Tuncelin milletvekili seçilmeden önce terör örgütü propagandasından 10 aylık mahkûmiyeti olduğu, ancak bu mahkûmiyetin milletvekili seçildikten sonra sicil kaydınagirdiği, bu durumun da yeniden adaylığını engellediğine hükmettiği öğrenildi. YSK, Kışanakın kızlık soyadıyla sicil kaydı araması yapıldığında, milletvekili seçilmesini engelleyecek sabıka çıktığısonucuna vardı. Kışanakaadaylık vizesinin verildiği 2007de görev yapan YSK yetkilileri ise Bizim dönemimizde böyle bir kayıt yoktuaçıklaması yaptı.

Tanıtılmayan aday veto edildi

Bir başka ilginç karar da Hakkari adayı Salih Yıldız için oldu. BDPlilerin, Hakkâri adayı Adil Kurtun adaylığının YSKden dönebileceği kaygısıyla, “yedekte tutup, ismini YSKye bildirmesine rağmen, kamuoyuna ilan etmediği Salih Yıldız vetoyiyen isim oldu.

YSK ayrıca, BDP dışındaki bağımsızlardan Abdullah Kızılay, Çiçek Otlu, Harun Özelen, Nezir Sincar ve Şerafettin Efenin adaylıklarını da iptal etti.

Seçimden çekilmeyi tartışacaklar

BDPli bağımsızlar bugün Diyarbakırda üzerine kapsamlı bir toplantı yapıp, seçimden çekilme dahil, izleyecekleri stratejiyi tartışacak. Ancak, BDPnin seçimden çekilip çekilmeme konusunda Abdullah Öcalanın görüşünü almadan hareket etmeyeceği ve hemen net bir karar veremeyeceğine dikkat çekiliyor. BDPnin bağımsız adaylarını çekmesi durumunda, PKKnin seçim sonuna kadar aldığı eylemsizlikkararını sona erdirip, büyük şehirler dahil daha sert bir çatışma sürecini başlatabileceğine dikkat çekiliyor.

‘Parlamento toplansın, seçim ertelensin’

Bağımsız Hakkâri adayı Selahattin Demirtaş, karara sert tepki göstererek, Seçime girmeme ve bütün adayları geri çekme dahil bütün alternatifleri tartışacağızdedi. Kararı faşizan, antidemokratikve AKP operasyonusözleriyle nitelendiren Demirtaş, Parlamento toplanmalı ve seçim ertelenmeli, yeniden başvuru süresi tanınmalıçağrısında bulundu.Demokratik olmayan seçime girmeyeceğizdiyen Demirtaş, YSKnin bu kararı hükümetten bağımsız almış olamayacağını ileri sürdü. Demirtaş,Bölgede yeni bir savaş kararı alma adına alınmış bir karar. Parti olarak giremiyoruz, baraj mağduruyuz hem de bağımsız adaylarımız için böyle bir şey yapılıyordedi. Demirtaş, AKPnin, YSKden böyle bir karar çıkacağını bildiği için bölgede zayıfadaylar gösterdiğini savundu.

‘Milletvekillerini dağa taşıma operasyonu’

Batman Milletvekili Bengi Yıldız devleti yönetenlerin Kürtlere savaş ilan ettiğinisavunarak, Kürtler de bunun karşılığını verecektir. Bu milletvekillerini dağa taşıma operasyonudurdedi. Yıldız, kendilerinin olmadığı seçimde, AKP dahil hiçbir siyasi partiyi seçime sokmayacaklarınıbelirtirken,Ne yapacaksınız?sorusuna, Sonucu çok kötü olur, buradan söylemek istemiyorum, ama hiçbir şekilde siyaset yapamazlardedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da BDPlilerin veto edilmesini Siyasal nedenle mahkûmiyetlerin vekil seçilmesine engel olması demokrasinin ayıbıdır. Sorunun bu noktaya gelmiş olması bütün taleplere karşın Siyasi Partiler Yasasının değiştirilmemiş olmasından birinci derece sorumluluk AKPnindir dedi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56