ODTÜ’DE GAZLI SU YETMEDİ SÖZLÜ ŞİDDET DE UYGULANDI

ODTÜ’de polis gazlı sulu müdahalenin yanı sıra sözlü şiddet de uyguladı.Eylemcilere sert müdahale sırasında güvenlik güçlerinin ‘Atatürk’lü küfürleri’ isyan ettirdi.

ODTÜ’DE GAZLI SU YETMEDİ SÖZLÜ ŞİDDET DE UYGULANDI
ODTÜ’de polis gazlı sulu müdahalenin yanı sıra sözlü şiddet de uyguladı

Bu kez de küfür!..

Çevik kuvvet direnişçileri dağıtmak için taş atarken, mahalleli ve ODTÜ’lü öğrencilerden oluşan yaklaşık 3 bin kişi eylemlerini sürdürdü. Polisin ruhsatsız ve yasalara aykırı bir inşaatı korumasına anlam verilemedi. Eylemcilere sert müdahale sırasında güvenlik güçlerinin ‘Atatürk’lü küfürleri’ isyan ettirdi. 

ODTÜ Ormanı’ndan geçecek otoban inşaatına karşı protestolarda önceki gece polis müdahalesinde çevik kuvvetin direnişçileri dağıtmak için taş atması tepki çekti. Ayrıca polisin direnişçilere, “Atatürk’ün p.çleri” diye bağırdığı iddia edildi. CHP’li vekillerin ısrarlarına karşın otoban inşaatının çalışma ruhsatının gösterilememesi üzerine inşaatın ruhsatsız olduğu anlaşıldı. İnşaat işçilerinden de belediye bünyesinde çalıştıklarına dair kurum kartı çıkmaması tepkiyi artırdı.

Ağaçlar devrilince gerilim arttı

Ankara 100. Yıl Mahallesi önceki geceyi çatışmalarla geçirdi. ODTÜ Ormanı’ndan geçmesi planlanan otoban inşaatına karşı çıkan mahalleli ve ODTÜ’lü öğrencilerden oluşan yaklaşık 3 bin kişi inşaatı protesto etti. İnşaat sırasında onlarca ağacın kesilmesi tepkiyi artırdı. Protestolar devam ederken direnişçilerin karşısında ağaçların devrilmesi gerilimi daha da arttırınca çatışma çıktı. Çatışma gece geç saatlere kadar sürdü. Sabahki baskının ardından yaşanan çatışmalarda CHP’li milletvekilleri de yer alırken polisin ruhsatsız ve yasalara aykırı bir inşaatı korumasına anlam veremedikleri belirtildi.

Siz kimin adamısınız?

Sabahki baskının ardından inşaat alanında toplanan yurttaşlar ve mahalle sakinleri yıkım işlemlerine “hukuksuz” olduğu gerekçesiyle tepki gösterdi. “Siz kimin adamısınız, paranızı kim veriyor, gidin buradan”diyerek işçilere tepki gösteren mahalle sakinleri, Ankara Anakent Belediyesi’nin işçileri tarafından şantiye sınırına çekilen güvenlik şeridinin yasal olmadığını da belirtti. İnşaat alanında toplanan yurttaşlar, şantiye şefi olduğunu belirten bir yetkiliden şantiyenin çalışma iznini ve inşaat ruhsatını istedi. Gerekli belgeleri yurttaşlara ve CHP milletvekillerine gösteremeyen şantiye yetkilileri, inşaatın yasal olduğunu savundu. CHP’li vekiller de şantiye işçilerinin belediye bünyesinde çalıştıklarına dair kurum kartı göstermelerini istedi. Kurum kartlarının olmadığı anlaşılan işçilerin vekillere, “Biz bugün çalışmaya başladık” yanıtını vermesi alanda herkes tarafından tepki topladı.

Kamyonlara el kondu

Direnişçiler, inşaatın yaklaşık 500 metre uzağında bulunan 100. Yıl Kavşağı’ndan şantiyeye doğru giden kamyonları durdurdu. Kamyon şoförlerinin anahtarlarını alan direnişçiler, şoförlere anahtarları verdi. Bölgeden yürüyerek uzaklaştırılan şoförlere herhangi bir müdahalede bulunulmadı.

Polisler taşla dağıttı

İnşaat devam ederken polisle direnişçiler arasındaki çatışma da sürdü polis göstericilere taş atarak karşılık verdi. Yolda yürüyen normal vatandaşlara da yanlarından uzaklaşması için taş atan polisler gösterileri seyretmek için balkonlara çıkmış yurttaşların tepkilerine karşın taş atmaya devam etti. Direnişçilerse bazı noktalarda polisle karşılıklı diyalog yaşadı. Bu diyaloglar sırasında küfreden polislerin “Atatürk’ün p.çleri gelin buraya” dediği iddia edildi.

6 direnişçi gözaltında

Polis dün gece de ODTÜ Ormanı’ndan geçecek otoban inşaatına karşı çıkan direnişçilere plastik mermi, gaz bombası, TOMA ve akreplerle müdahale etti. Müdahale sonrasında 6 direnişçi gözaltına alındı. ODTÜ Ormanı’ndan geçecek otoban inşaatı sürerken inşaata yönelik protestolar da devam ediyor. İnşaattaki ağaç kıyımına karşı toplanan yaklaşık bin kişi “Direne direne kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Her yer ODTÜ her yer direniş” sloganlarıyla inşaata yürüdü. İnşaatı koruyan çevik kuvvet ekipleri gruba anons yapmadan müdahale etti. Plastik mermi, gaz ve ses bombalarıyla yapılan müdahalede çok sayıda kişi yaralandı. Polisin direnişçilere yönelik ilk saldırısının ardından devreye TOMA’lar ve aktepler girdi. Bu sırada yurttaşlar ve direnişçiler bir TOMA’yı ara sokakta sıkıştırdı. Çevik kuvvet gaz bombası atmasıyla direnişçiler dağıldı. Müdahaleyi Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay yönetti. Ay “operasyon karargâhını” inşaatın yakınındaki bir restorana kurdu. Çevik kuvvete ara sokaklardaki direnişçiler için polis helikopteri eşlik etti. Helikopterin verdiği istihbarata göre ara sokaklara giren çevik kuvvet ekipleri 6 kişiyi gözaltına aldı. Çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü.


Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56