ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI YAPILDI-12 MADDELİK BİLDİRGE YAYIMLANDI

Üniversitelerin AKP eliyle cemaat ve sermayeye teslim edildiği vurgulanan çalıştayda, bileşenlerin taleplerini içeren 12 maddelik bildirge yayımlandı.

ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI YAPILDI-12 MADDELİK BİLDİRGE YAYIMLANDI

Öğrenci Çalıştayı’nda tüm katılımcılar iktidarın eğitim politikalarını eleştirerek öğrencilere polis şiddetini kınadı

Üniversite öğrenci grupları ve üniversite bileşenlerince gerçekleştirilen Öğrenci ÇalıştayıTürkiyenin çeşitli yerlerindeki üniversitelerden gelen öğrencilerin katılımıyla dün Mustafa Kemal Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Üniversitelerin AKP eliyle cemaat ve sermayeye teslim edildiği vurgulanan çalıştayda, bileşenlerin taleplerini içeren 12 maddelik bildirge yayımlandı.

Üniversitede sorunlarının tartışıldığı çalıştayın divanını oluşturan öğrenciler adına açılış konuşmasını yapan Neval Kösedağ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün öğrenci grupları ile yaptığı toplantıyı eleştirerek Üniversitelerin gerçek temsilcileri burada. Yandaş öğrencilerin üniversiteler hakkında söyleceği pek fazla söz yokdedi. Eğitim-Sen 6 Nolu Şube üyesi Levent Dölek de üniversitelerin mücadelesinin tüm ülkeyi etkisi altına aldığını ifade ederek Üniversitelere bizim diyen rektörler de çıktı. Ancak üniversite onların babasının malı değil. Üniversitelere sahip çıkan rektörlerin üniversiteyi sermayeye peşkeş çektiğini de görüyoruzdiye konuştu. Öğretim Üyeleri Derneği adına konuşan Tahsin Yeşildere de AKPnin kendi istediği gibi bir gençlik yaratma çabasında olduğunun altını çizerek İktidar ve muhalefet partileri ile YÖK temsilcilerinin burada olmaması onların üniversiteye bakış açılarını ortaya koyuyordedi. Üniversite Konseyleri Derneği adına konuşan Prof. Dr. Nesrin Gören ise üniversite öğrencilerinin marjinal grup gibi gösterilmeye çalışıldığını dile getirdi. Konuşmaların ardından öğrencilerin sorunlarını dile getiren sunumları yapıldı.

Başbakan’a bildiri

Öğrencilerin Başbakan Tayyip Erdoğana verilmek üzere hazırladığı bildiride yer alan maddelerden bazıları şöyle:

Eğitim her kademede eşit ve parasız verilmeli.

Öğrenciye iş güvenceli gelecek sağlanmalı.

Bilimsel eğitimin engelleri kaldırılmalı.

YÖK kaldırılmalı.

Öğrencilere yönelik baskıya son verilmeli.

Üniversitelerdeki sivil polis ve özel güvenlik elemanlarının görevlerine son verilmeli, öğrencileri izleyen kameralar kaldırılmalı.

Atanan rektörler üniversiteleri temsil etmiyor.

Üniversite öğrencilerinin ücretsiz ve sağlıklı alanlarda barınmaları sağlanmalı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56