ÖĞRENCİLER YÖK'E VE İŞSİZLİĞE KARŞI OTURMA EYLEMİ BAŞLATTI

Öğrenciler YÖK’e ve işsizliğe karşı Taksim’de oturma eylemine başladı

ÖĞRENCİLER YÖK'E VE İŞSİZLİĞE KARŞI OTURMA EYLEMİ  BAŞLATTI

Öğrenciler adına yapılan açıklamada, yüzde 30’larda seyreden işsizlik oranının altı çizilirken, paralı hale getirilen üniversitelerde bilimsel eğitimden de uzaklaşıldığı vurgulandı.

Tunusta işsiz bir üniversite öğrencisinin birkaç ay önce kendisini yakmasıyla başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan öğrenci hareketini örnek alan üniversite öğrencileri, YÖKe ve işsizliğe karşı Taksimde 3 günlük oturma eylemi başlattı. Eyleme İspanyadan gelen öğrenciler de destek veriyor.

İnternet sitesi üzerinden örgütlenen ve dün Taksim Meydanında oturma eylemi başlatan öğrenciler YÖKe hayır, Boş vaat değil, iş istiyoruz”, “Gençler Dolmabahçede direndi. Şimdi Taksim Meydanındayazılı dövizler açtı, Öğrenciler aç, mezunlar işsiz, İşsiz gençlik, geleceği alacaksloganları attı.

Burada öğrenciler adına açıklamayı yapan Işıl Kurt, Türkiyedeki işsizlik oranı yüzde 30larda ve biz üniversiteyi bitirdiğimiz zaman gelecek kaygısı yaşıyoruz. Yine üniversitelerde bilimsel eğitim yok ve paralı hale getirildi. Tüm bunları dile getirmek için Başbakanın bulunduğu yerlere dosyalarımızı götürmek istedik ancak engellemelerle ve şiddetle karşılaştık. Biz de sesimizi meşru zeminde duyurabilmek için 3 günlük oturma eylemi başlattıkdedi.

‘Hakkımızı alacağız’

Bazı basın organlarının kendileriniprovokatörolarak gösterdiğini kaydeden Kurt, Bize kimden yanasınız, arkanızda kimler var, diye soruyorlar. Bu ülkede kim ben açım, yemek istiyorum dese hemen provokatör ilan ediliyor. Hopada ölen öğretmen Metin Lokumcuyu bile suçlu ilan ettiler. Bizim arkamızda kimse yok. Biz geleceğimizi istiyoruzdiye konuştu.

İspanyadan gelen öğrenci Miguel Lion ise İspanyanın ardından öğrencilerin Türkiyede de hakları için sokağa çıkmasının sevindirici olduğunu belirterek şöyle dedi: Haklarımız için bir tek yol var. Bu yoldan hep beraber gitmemiz lazım. Haklarımızı alana kadar ortak mücadele edeceğiz.

Aylardır işsiz olduğunu anlatan ve iş bulmak için İşkura gittiğini anlatan Ömer Karaman, onlarca firmaya başvurmasına rağmen kimsenin kendisini işe almadığını söyledi. İşe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Karaman, Ben seyyar satıcılık dahi yaptım. Ancak arabamı alıp kırdılar. Bıraksınlar ben bu ülkeden gideyim. Öğrencilerin eylemini destekliyorumifadesini kullandı. Açıklamanın ardından öğrenciler 3 günlük oturma eylemi başlattı.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56