ÖĞRENCİLERE İLERİ DEMOKRASİ CEZASI

18 öğrenci kimseyi dövmedi, vurmadı, bir şey çalmadı. Yalnızca AKP’yi kınadı ve 15 ayla cezalandırıldı. Bu karar, ileri demorkasiyi değil, AKP faşizmini gösterir. Bu kararla olası gösteriler için gözdağı veriliyor

ÖĞRENCİLERE İLERİ DEMOKRASİ CEZASI

AKP’ye tepki gösteren öğrenciler 15 ay hapis cezasına çarptırıldılar

Verilen hapis cezasının, Başbakan ve bakanlara yönelik eylemlerin önünü kesmeyi amaçladığını belirten öğrenciler, “Bu karar, ileri demokrasiyi değil, AKP faşizmini gösterir. Bu kararla olası gösteriler için gözdağı veriliyor” dedi.
İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) 2008 Akademik yılı açılış törenine katılan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı protesto ettikleri gerekçesiyle Öğrenci Kolektifi üyesi 18 öğrenci 1 Yıl 3 ay hapis, 80’er TL para cezasına çarptırıldı. Hapis cezasının, Başbakan ve bakanlara yönelik eylemlerin önünü kesmeyi amaçladığını belirten öğrenciler,“Bu karar, ileri demokrasiyi değil, AKP faşizmini gösterir. Bu kararla olası gösteriler için gözdağı veriliyor” dediler.

İTÜ’nün 12 Eylül 2008’de gerçekleştirilen akademik yıl açılış töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik “Üniversitelerimizi AKP’ye bırakmayacağız”, “İTÜ medrese, rektörlük, AKP’nin şubesi değildir”, “Bir AKP hükümeti filmi... AKP’nin üniversiteyi işgalinin hikâyesi” pankart ve dövizleri açarak protesto eden Öğrenci Kolektifi üyesi 18 öğrenci, yargılandıkları Sarıyer 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 1 yıl 3 ay hapis ve 80’er lira para cezasına çarptırıldı. Mahkeme öğrencilerin iyi halini göz önüne alarak cezayı 5 yıl eylem yapmama şartıyla erteledi.

Kararı değerlendiren İTÜ öğrencisi Neval Kösedağı, “Bu karar Türkiye’de demokrasi ve düşünce özgürlüğünün olmadığını, AKP faşizminin var olduğunu gösterir” dedi.
Kararın Erdoğan’ın dokunulmazlık ve gücünü gösterdiğini anlatan Kösedağı, Başbakan’dan üniversite ve öğrencilerden korkmamasını istedi. Başbakan’ı protesto eden üniversite öğrencilerine yönelik müdahaleyi 200 öğretim görevlisinin kınadığını anımsatan Kösedağı, cezanın kınanması için hocalarla ortak çalışma yaptıklarını anlattı. Öğrencilerden Meltem Çavdar da cezanın kendilerini yıldıramayacağını belirterek “AKP’nin yalancı söylemlerini” her yerde açıklamaya devam edeceklerini söyledi.


30 eğitimci 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü mahkemede kutlayacak

İzmir’de TEKEL işçilerine destek amacıyla düzenlenen yürüyüşe katılan 30’u öğretmen toplam 35 kişi, 24 Kasım Öğretmenler Günü olan yarın, Tire’de hâkim karşısına çıkacak. Duruşmayı Türkiye’nin çeşitli kesimlerinden gelecek öğretmenler de izleyecek.

TEKEL işçilerine destek amacıyla Tire’de 25 Şubat 2010 tarihinde meşaleli yürüyüş yapıldı. 300 kişinin katıldığı eylemle ilgili 78 kişi hakkında Tire Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma açıldı. Bunun üzerine uygulamayı antidemokratik bulan 250 kişilik grup 22 Mayıs’ta Tire İstasyon Caddesi’nde toplanıp Cumhuriyet Alanı’na dek yürüdü. Grup, geniş güvenlik önlemleri altında polisin kaldırımdan yürümeleri yönündeki uyarısına karşın caddeyi kullanarak yürüyüşlerini tamamladı. Gruptan 35 kişi hakkında, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu”na muhalefet suçundan işlem yapıldı. Soruşturmayı tamamlayan Tire Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan aralarında 30’u görevde ve emekli öğretmen toplam 35 kişi hakkında dava açtı.

Davanın ilk duruşmasının 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde yapılmasına karar verildi. Eğitim-Sen Tire Temsilcisi Eyüp Aksoy, davaya konu olan noktada toplanacaklarını ve mahkeme salonuna dek yürüyeceklerini belirterek, “Biz yargılanan değil yargılayan durumda olacağız. Öğretmenler üzerindeki baskıyı deşifre edeceğiz” dedi.

Aynı yerde yürüyüş

22 Mayıs’ta parasız eğitim ve sağlık, TEKEL işçilerine destek olmak gibi amaçlarla yürüyüşe katıldıklarını anlatan Aksoy, mahkemenin geniş bir salona alınması için dilekçe verdiklerini kaydetti. Aksoy, 24 Kasım’da saat 13.00’te Tire İstasyon Parkı’nda toplanacaklarını belirtti. Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şubesi Örgütlenme Sekreteri Barış Çam da, 24 Kasım’da Tire’de olacaklarını, parasız eğitim, sağlık mücadelesini sürdüreceklerini söyledi.
 

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56