ÖĞRENCİLERE ÖLÇÜSÜZ GÜÇ KULLANILIYOR

Üniversite öğrencileri ve akademisyenler, AKP’nin üniversite öğrencilerine olan tutumunu protesto etti. İstanbul ve Ankara baroları, öğrenci protestolarının ardından Ankara Üniversitesi SBF Dekanı ve öğrenciler hakkında ceza ve disiplin soruşturması açılması yönünde oluşan “baskı ve dayatmayı” kınadı.

ÖĞRENCİLERE ÖLÇÜSÜZ GÜÇ KULLANILIYOR

Akademisyenlerden AKP’ye protesto

Üniversite öğrencileri ve akademisyenler, AKP’nin üniversite öğrencilerine olan tutumunu protesto etti. Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği üyesi akademisyenler, iktidarın öğrencilerin taleplerini dinlemesi gerektiğini söylerken Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyeleri de üniversitelerin siyasi baskı altına alındığını vurgulayarak, Öğrenciler artık özgürlük istiyor ve AKPden hesap soruyordedi.

Taksim Meydanında toplanan akademisyenler adına açıklama yapan Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Esen Aslandoğan, rektör atamalarındaki siyasi tavrın, üniversitelerde sivil polis bulundurulmasının, açılan sayısız soruşturmaların ve son olarak ise Başbakanın rektörlerle olan toplantısında öğrencilerin taleplerini hiçe saymasının tepkileri daha da yükselttiğini vurguladı.

Galatasaray Meydanında toplanan TKPliler ise Üniversiteler toplumun vicdanı ve aklıdır; gelecek bizizpankartı ile Demokrasicilik oyunu, kuzu postunu kurtar yazılı dövizleri taşıdı. Eylemciler, TKP Beyoğlu ilçe binasına kadar yürüdü.. TKPliler adına basın açıklaması yapan İTÜ öğrencisi Kağan Öksüz Öğrenciler artık özgürlük istiyor ve AKPden hesap soruyordiye konuştu.


Ölçüsüz gücü kınıyoruz

İstanbul ve Ankara baroları, öğrenci protestolarının ardından Ankara Üniversitesi SBF Dekanı ve öğrenciler hakkında ceza ve disiplin soruşturması açılması yönünde oluşan baskı ve dayatmayıkınadı.

İstanbul ve Ankara baroları ilk kez ortak bir açıklama ile gündeme ilişkin değerlendirme yaptı. İki baronunu başkanları Ümit Kocasakal ve Metin Feyzioğlu imzalı açıklamada, Emniyet güçlerinin, siyasi iktidarı protesto eden üniversite öğrencilerine karşı şiddet boyutuna varan ölçüsüz güç kullanması, demokrasi adına kaygıyla ve tepkiyle izlenmektedirdenildi. Açıklamada, Siyasi iktidarın, üniversite yöneticilerine karşı demokraside kabulü mümkün olmayacak şekilde açıkça saldırıya geçtiğibelirtildi.

Öğrencilerin İstanbul’a gelişinin engellenmesinin “seyahat özgürlüğünün keyfi şekilde sınırlandırılması” olarak nitelendirildiği açıklamada “Dayak sırasında bir öğrencinin çocuğunu düşürmesi ise gücün şiddetinin ve ölçüsüzlüğünün en açık kanıtıdır” ifadesine yer verildi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56