OKULLARDA TÜRBAN TAKILMASININ ÖNÜ AÇILDI

MEB, bütün okulları imam hatipleştirecek yönetmelik değişikliğiyle kıyafeti serbest bıraktı

OKULLARDA TÜRBAN TAKILMASININ ÖNÜ AÇILDI
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrenci kılık kıyafet yönetmeliğini tümden değiştirerek tek tip üniforma dönemine son verdi, kıyafeti serbest bıraktı. Tüm okullarda seçmeli Kuranıkerim dersleri, İHO ve İHL’lerde ise tüm derslerde türban takmak serbest bırakıldı. Özel okullarda tek tip kıyafet belirlemek ise velilerin oluruna bırakıldı. MEB’in kılık kıyafet yönetmeliğinde dikkati çeken başlıklar şöyle:

Atatürk ilkeleri yine yok: Eski yönetmelikteki “yönetici öğretmen ve diğer görevlilerle öğrencilerin, Atatürk ilke ve inkılaplarına uygun, uygar, aşırılıklara kaçmayan ve sade bir kılık kıyafette olmaları” hükümleri kaldırıldı. Bunlar yerine “Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık kıyafet serbesttir. Öğrenciler tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz” kuralları getirildi.

Tek tipte özel okul istisnası: Özel okullarda velilerin en az yüzde 60’ının onayıyla okul yönetimlerince belli tipte kıyafet belirlenebilecek.

Ortaokul için türban düzenlemesi: Temel eğitim ilkokul, ortaokul ve liselerinde, 4+4+4 sistemi ile müfredata giren seçmeli Kuranı Kerim dersi ile İHO ve İHL’lerde kız öğrenciler tüm derslerde türban takabilecek. Eski yönetmelikte İHL’lerde yalnızca Kuranıkerim dersinde kız öğrencilerin türban takmasına olanak tanınıyordu. Bunun dışında öğrenciler okul içinde başı açık, saçları temiz ve boyasız olacak, makyaj yapılmayacak, bıyık ve sakal bırakılmayacak.

Harcanan para boşa gitti: Okulların açılmasından 2.5 ay sonra okullara kıyafet serbestliğinin getirilmesi, ailelerin yıl başında üniforma için harcadığı parayı boşa çıkardı. Yönetmeliğe eklenen “Öğrenciler, 2012-2013 ve daha önceki öğretim yılları için okul yönetimlerince belirlenen önlük veya okul üniformalarını 2013-2013 öğretim yılında giyebilir” hükmüyle, ailelerin tepkilerinin önüne geçilmiş oldu.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56