ON BİNLER ADALET İÇİN KADIKÖYE AKTI

Can yakmanın zamanaşımı olmaz 35 aydın, ozan ve sanatçının katledildiği Sivas davasının firari sanıkları için verilen zamanaşımı kararını, Arguvan Vakfı ve bazı Arguvan Derneklerininde oganizesi ile katılan Arguvanlıların da içinde olduğu on binlerce kişi Kadıköy meydanında protesto etti.

ON BİNLER ADALET İÇİN KADIKÖYE AKTI

Sivas davasının zamanaşımı kararını içinde Arguvan Vakfı ve bazı Arguvan Derneklerininde oganizesi ile katılan Arguvanlıların da içinde olduğu on binler Kadıköy’de protesto etti Dev mitingde bir kez daha ‘insanlık suçunda zamanaşımı olmaz’ denildi.

35 aydın, ozan ve sanatçının katledildiği Sivas davasının firari sanıkları için verilen zamanaşımı kararına karşı on binlerce kişi Kadıköy’de miting düzenledi. Alevi örgütleri tarafından “adalet için” sloganı ile organize eden mitinge çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve Caferiler de destek verdi. Madımak’ta katledilen 35 kişinin yakınlarının da katıldığı mitingde “Zamanaşımı kararı ile adaletin terazisi kırıldı. Merhamet değil adalet istiyoruz” mesajı verildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından düzenlenen mitinge katılan on binlerce kişi Haydarpaşa Numune Hastanesi, Tepe Nautilus, Haydarpaşa Garı önünden kortejler oluşturarak Rıhtım Caddesi boyunca yürüdüler. CHP, BDP, TKP, ÖDP, KESK, Eğitim-Sen, TMMOB, TTB, Halkevleri, HDK bileşenleri, Devrimci Trabzonsporlular, Fenerbahçe Sol Açık Taraftar Grubu, Çarşı Grubu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda parti, sivil toplum örgütünün katıldığı mitinge, yurdun dört bir yanından ve Avrupa’dan Alevi örgütleri de akın etti.

Alana sığmadılar

Saat 12.00’de alana girmeye başlayan gruplar, Rıhtım Caddesi üzerinde oluşturulan kürsünün etrafında toplandı. On binlerce kişi alana sığmadı, miting programı başladığında arama noktalarından henüz geçmeyen binlerce kişi vardı.

Sivas katliamında hayatını kaybedenlerin yakınları sahneye çıkarak katılımcıları selamlarken “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” sloganı atıldı. Katliamda hayatını kaybedenler anısına konuşan Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok, “19 yıl boyunca bizimle alay ettiler. Adalet yerini bulmadı. İntikam istemedik, kan gütmedik, senede bir gün yakınlarımızı anmak istedik. Eli kanlı katillerin adalet önüne çıkarılmasını istedik” sözleri ile duygularını dile getirdi. Acılarının siyaset malzemesi yapılıp kendilerinden sahte özürler dilenmesini de istemediklerini dile getiren Altıok, “Meclis’e gittiğimizde bize Başbağlar’ı sordular. Biz tüm katliamların acısını duyuyoruz. Hiçbirinin zamanaşımına uğramasını istemiyoruz. Kimsenin merhametine ihtiyacımız yok sadece adalet istiyoruz” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, zamanaşımı kararı ile “adalet terazisinin dengesinin” bozulduğunu vurguladı. Başbakan’ın zamanaşımı kararını “hayırlı olsun” sözleri ile değerlendirmesini de eleştiren Güzelgül, Başbakan’ın nefret suçunu teşvik ettiğini kaydetti.

‘Kadıköy’e kulak ver’

Güzelgül, Adıyaman’da, Gaziantep’te Alevilerin evlerinin işaretlenmesine de tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan’ın yaptığı “Tahrir meydanına kulak verin” çağrısını anımsatan Güzelgül, “Kendisi de şimdi Kadıköy meydanına kulak versin” diye seslendi. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez de 4+4+4 eğitim yasasını eleştirerek “Hepimizi yine Sünni, Hanefi, Türk yapmaya çalışıyorlar. Olmayacağız” dedi. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker ise “Başbakan Yezid’in Yavuz’un yolundan gidiyor. Ankara Adliyesi önünde iktidar gerçek yüzünü gösterdi” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel de yeni eğitim yasasına tepkisini dile getirerek artık tüm okulların imam hatibe döneceğini söyledi. Alevi Kültür Dernekleri Başkan Yardımcısı Engin Gündük de “Katilleri affeden bir Başbakan bizim başbakanımız olamaz” dedi. CHP Milletvekili Sabahat Akkiraz ile Onur Akın, Pınar Aydınlar (Sağ), Gülcihan Koç da müzik dinletisi sundular.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56