ON BİNLER HRANT DİNK İÇİN YÜRÜDÜ

Hrant Dink, katledilişinin beşinci yılında insan selinin çığlığıyla anıldı. Anma yürüyüşüne çok sayıda Arguvanlında katıldığı gözlemlendi.

ON BİNLER HRANT DİNK İÇİN YÜRÜDÜ
Hrant Dink, katledilişinin beşinci yılında insan selinin çığlığıyla anıldı. Anma yürüyüşüne çok sayıda Arguvanlında katıldığı gözlemlendi. Arguvan Vakfı ve bazı köy dernekleri anma yürüyüşünün duyurusunu daha önce üyelerine yapmıştı.  

Şişli’de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink katledilişinin 5.yıldönümünde Taksim’den Agos gazetesi önüne düzenlenen yürüyüşle anıldı. On binlerin katıldığı törende konuşan Hrant’ın arkadaşı Karin Karakaşlı, Dink cinayetenin toplumun bir yarası olduğunu belirterek, “Dosya kapandı diyorlar bize. Hrant Dink dosya mı ki kapansın. O bir yara. Köprüden önceki son çıkış. Oradan geçmeden yaşanacak adalet de yok... Oradan hakkıyla geçmeden tamamlanacak ödeşme, kurulacak düş, inanılacak adalet, yaşanacak memleket yok. Öbür türlüsü sadece yalan olur ve bir gün başımıza yıkılır. Altında kalırız hep birlikte. Gün sadece söz söylemek günü değil, söz vermek zamanı” dedi. CHP Milletvekili Şafak Pavey de Hrant Dink davasındaki karara imza atanların gelecek kuşaklara karşı büyük utanç duyacağını söyledi.

Hrant’ın Arkadaşları tarafından “sessiz, slogansız, bayrarksız, dövizsiz yürüneceği” belirtilmesine karşın “Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz” pankart ve dövizler taşıyan Hrant’ın arkadaşları,“Katil devlet hesap verecek”,“Bu dava böyle bitmeyecek”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Faşistler vuruyor AKP koruyor” sloganları attı.

Yürüyüş boyunca polis havadan helikopterle kitleyi takip ederken, yürüyüş güzergahındaki binaların üstüne yerleştirilen keskin nişancıların görev yaptığı gözlendi.CHP Şişli ilçe binasına da “Faşizme inat kardeşimizsin Hrant” yazılı pankart asıldı.

Agos gazetesi önüne gelindiğinde Dink için yapılan 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Hrant’ın katledildiği yere kırmızı karanfil bırakıldı. Grup, Dink’in katlediğildi Ergenekon Caddesi’nin isminin Hrant Dink Caddesi olarak değiştirilmesini de istedi. Törenin ardından kalabalığın arasında bulunan yaklaşık 30 kişilik grup Taksim yönüne gitmeye çalışan araçlara saldırdı.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56