ÖZGÜR ÜLKE'NİN TUTSAK ÖĞRENCİLERİ

Parasız eğitim isteyen, afiş asan gençler cezaevinde, aileler isyanda, ocak ayından bu yana 376 üniversite öğrencisi gözaltına alınırken, 50 öğrenci cezaevine gönderildi

ÖZGÜR ÜLKE'NİN TUTSAK ÖĞRENCİLERİ

Ocak ayından bu yana 376 üniversite öğrencisi gözaltına alınırken, 50 öğrenci cezaevine gönderildi

ESPRİ GİBİ GÖZALTI 
VE TUTUKLANMA NEDENLERİ

1 Mayıs’a çağrı afişi asmak

Paralı eğitime karşıpankart açmak

Kızıldere katliamının anmalarına katılmak

Hükümet aleyhine slogan atmak

TEKEL direnişine katılmak

Öğrenci kulüplerine üye olmak

Fakülteler arası geçiş yapmak

Yerleşke içerisine stant açmak.

‘Özgür ülke’nin tutsakları

Türkiye üniversitelerdeki türban tartışmalarına kilitlenirken, üniversitelerdeki antidemokratik uygulamalar da hız kesmeden devam ediyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) türban karşıtı afiş asan öğrenciler okula alınmazken ocak ayından bu yana 376 üniversite öğrencisi gözaltına alındı, 50 öğrenci de tutuklandı. Parasız eğitim istediği için 9 aydır tutuklu bulunan Ferhat Tüzelin annesi Hayat Tüzel, Oğlum adam mı öldürdü? Parasız eğitim istediği için tutuklandı. Bu yüzden cezaevinde fiziksel şiddete maruz kalıyor” dedi.

Bu dönem yükseköğretimi, “Özgür ve güvenli üniversite sloganıyla açan Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK), sloganı aratacak uygulamaları devreye soktu. YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcanın İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne gönderdiği türbanlı öğrencilerin derslerden atılmamasıyazısıyla türban üniversitelerde fiili olarak serbest hale geldi. Bu yazı Özgür ve güvenli üniversite” sloganının da sınırlarını belirledi. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Dokümantasyon Merkezi verilerine göre ocak ayından bu yana 376 öğrenci çeşitli suçlamalarla gözaltına alındı. 50 öğrenci de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘Gardiyanların bahanesi arama’

Abdi İpekçi Spor Salonu’nda 14 Mart günü Roman açılımında Parasız eğitim istiyoruz, alacağız pankartı açan Gençlik Federasyonu üyeleri, Ferhat Tüzel, Berna Yılmaz ve Utku Aykar yaka paça gözaltına alınmış, Tüzel ve Yılmaz, örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanmışlardı. Tüzelin annesi Hayat Tüzel, oğlunun 9 aydır tutuklu bulunduğunu belirterek, Tüzelin çok insancıl bir genç olduğunu, yurdunu, vatanını çok sevdiğini söyledi. Anne Tüzel, oğlunun gözaltına alındığı sırada evlerinin didik didik arandığını, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan oğluna yönelik kötü muamelenin cezaevinde de sürdüğünü anlattı.

Tüzel’in fiziksel şiddete de maruz kaldığını vurgulayan anne Tüzel, Koğuşlarda arama bahanesiyle çocuklarımızın tüm eşyalarını kırıyorlar. Daha sonra çocuklarımıza saldırıyorlar. Oğlum 4 defa fiziksel saldırıya maruz kaldı. Bunun yanında 8 aydır psikolojik olarak da yıpratılıyor. Benim oğlum kimseyi öldürmedi. Sadece parasız eğitim istediği için bunlara maruz kaldı. Parasız eğitim istediği için mi bunlar başına geldi? dedi.

TİHV VERİLERİNİN ANLATTIKLARI

16 Mart 2010da Erzincan ve Trabzonda düzenlenen eşzamanlı operasyonda Sosyalist Gençlik Derneği (SGD) üyesi 11 öğrenci tutuklandı.

TİHV verilerine göre çeşitli nedenlerle gözaltına alınan ve tutuklanan öğrenciler şöyle:

• KCK/TM adlı yapılanmaya üye oldukları suçlamasıyla 11 Ocak 2010’da Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerine yönelik düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alına 38 öğrenciden 7’si tutuklandı.

Kars Kafkas Üniversitesi Öğrenci Derneği (KAÜ-ÖDER) üyelerinin 16 Ocak 2010da BDPye yönelik operasyonları protesto etmek için düzenledikleri basın açıklaması sonrası gözaltına alınan 5 öğrenci tutuklandı.

• Diyarbakır Dicle Üniversitesi öğrencilerinin, 2008 yılında anadilde eğitim istemi ile ilgili yaptığı açıklama nedeniyle 4 öğrenci hakkında açılan dava 2 Mart 2010’da sonuçlandı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu yargılanan öğrenciler Hasan Yağız, Özgür Güven ile Nurettin Salhan, 6’şar yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan Kadir Demir ise 10 ay hapis cezasına mahkûm edildi.

KAÜ-DER üyesi 3 öğrenci, “yasadışı örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla 3 Nisan 2010da tutuklandı.

• Dicle Üniversitesi öğrenci şenliğine katılmak isteyen 104 öğrenci gözaltına alındı. Öğrencilerden 8’i tutuklandı.

Balıkesir Üniversitesinde okuyan öğrenciler İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gözaltına alındı, 15 öğrenci tutuklandı.

• Erzincan’da Gençlik Federasyonu üyelerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 8 kişiden 4’ü tutuklandı.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56