SABAHAT AKKİRAZ ALEVİLİK RAPORU HAZIRLADI

Nüfusun yüzde 15’i Alevi CHP Milletvekili Sabahat Akkiraz, bugüne kadarki en kapsamlı Alevilik araştırmalarından birini hazırladı. Rapora göre nüfusun yüzde 15’i Alevilerden oluşuyor. “Son 80 yılda her 2 Aleviden 1’inin asimile olduğu” belirtiliyor. Alevi gençlerin en önemli şikâyet konularından biri kamu personeli alımları. Gençler, “Sözlü mülakatlarda bizi katlediyorlar” diyor.

SABAHAT AKKİRAZ ALEVİLİK RAPORU HAZIRLADI
En çok CHP’ye oy veriliyor Alevilerin geneli için çözüm bekleyen en önemli konu cemevleri. Yurttaşların AKP’ye yönelik eleştirileri Sivas davasında izlenen politika ve hüsranla sonuçlanan Alevi çalıştayları konusunda odaklanıyor. “Fişlenme” korkusu da en önemli sorunların başında geliyor. Alevilerin çok büyük bir bölümü CHP’ye oy veriyor.


CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, çok sayıda araştırmacı ve uzmanla birlikte uzun süredir üzerinde çalıştığı Alevilik raporunu tamamladı. Çok sayıda yerleşim yerinde toplam 1952 kişiyle yapılan anket çalışmalarıyla da desteklenen ve önümüzdeki günlerde açıklanması planlanan raporda, Alevilere ilişkin demografik bilgilerin yanı sıra Alevilerin en önemli sorunları da sıralandı. Buna göre Alevi gençlerin en önemli sorunlarından bir tanesi KPSS. Gençler, Sözlü mülakatlarda bizi katlediyorlardiye yakınıyor. Alevilerin geneli için çözüm bekleyen en önemli konu cemevleri. Yurttaşların AKPye yönelik eleştirileri Sivas davasında izlenen politika ve hüsranla sonuçlanan Alevi çalıştayları konusunda odaklanıyor. Rapora göre, son 80 yılda her 2 Aleviden 1i asimile oldu. Bugün için Türkiye nüfusunun yüzde 15i Alevilerden oluşuyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluna sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak rapor için aylar süren bir çalışma yapıldı. Çalışmaya araştırmacılar, öğretim üyeleri ve gazeteciler de katkı sundu. Raporda öncelikle Alevi yurttaşların yaşadığı yerleşim yerlerinde demografik çalışmalar yapıldı. Bunun için 40 kişilik ekip şehir taraması ve anket çalışması gerçekleştirdi. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsünün 1914te açıkladığıMüslüman nüfusun yüzde 30u Alevi Bektaşidirbilgisinden hareket eden araştırmacılar, yaptıkları çalışma sonucunda aradan geçen sürede her 2 Aleviden 1inin asimile olduğunu saptadı. Bugün itibarıyla Türkiye nüfusunun yüzde 15i Alevilerden oluşuyor. Asimilasyonun en önemli nedeni ise Alevilerin bu kimliklerini sosyal yaşamda ilerlemelerinin önünde bir engelolarak görmeleri. Raporda bu görüşü destekleyen çarpıcı bir örnek de yer alıyor; Alevi gençlerin en önemli şikâyet konularından biri Kamu Personeli Seçme Sınavı. Gençler, Sözlü mülakatlarda bizi katlediyorlardiyor.

Aleviler potansiyel suçlu ve dikkat edilmesi gereken bir grup olarak görülüyor. Bu yüzden fişlenme korkusu en önemli sorunlardan biri. Bu nedenle anket çalışmalarında kimlik bilgileriyle anketler ayrı ayrı doldurtuldu ve kimlik bilgilerinin imha edileceği taahhüdü verildi. Çalışmada Alevilerin beklentileri ve siyasi eğilimlerine de mercek tutuldu. Bu çerçevede bugün için en önemli talep cemevlerine yasal statü tanınması.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56