ŞAFAK BASKINI İLE HUKUK AYAKLAR ALTINA ALINDI

İstanbul’da aralarında öğrenci yurdunun da bulunduğu 100’e yakın adresi basan polis, Gezi Direnişi’ne katılan 28 lise ve üniversite öğrencisini gözaltına aldı. 56 kişi de aranıyor. Gözaltına alınanlara halkı isyana teşvik ve güvenlik güçlerine saldırı gibi suçlamalar yöneltildi.

ŞAFAK BASKINI İLE HUKUK AYAKLAR ALTINA ALINDI
Baskınlarla direnişi bitireceklerini sananlar hukuku ayaklar altına aldı

Gezi Parkı eylemlerine yönelik soruşturma kapsamında dün sabah İstanbul’da öğrenci yurtlarının da aralarında bulunduğu 104 ayrı adrese eşzamanlı şafak baskını düzenlendi. “Halkı isyana teşvik” ve “kamu malına zarar verme” eylemlerine katılma şüphesi ile yapılan baskınlarda ESP, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Özgür Gelecek, Devrimci Demokrasi, AKA-DER, HKP ve TGB üyesi 28 lise ve üniversite öğrencisi gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler dosyada gizlilik kararı bulunduğu gerekçesi ile 24 saat boyunca avukatlarıyla görüştürülmedi. Gözaltına alınan kişilerin avukatları toplam 56 kişi hakkında arama ve gözaltı kararı olduğunu belirtti. Bu arada gözaltıların polis kamerası ve MOBESE’lerden elde edilen görüntülerden yola çıkılarak yapıldığı öğrenildi. Gözaltı ve arama kararında Gezi Parkı’nı yayalaştırma projesini protesto etmek amacıyla başlayan gösterilerin terör örgütlerinin ve mensuplarının propagandasına dönüştüğü savunuldu. Soruşturma dosyasında diğer şüphelilerle ilgili teşhis ve tespit tutanakları bulunduğu, müdafiler aracılığıyla bu bilgi ve belgelerin şüphelilerin eline geçebileceği, delillerin karatılabileceği, şüphelilerin kaçabilecekleri gerekçeleri ile gizlilik kararı alındı ve arama kararı 72 saate uzatıldı. Gözaltına alınan kişilerden tükürük ve kan örneği alınarak“genotip moleküler inceleme” yapılmasına da karar verildi. Bu tür inceleme genelde cinayet ve tecavüz davalarında yapılıyor. 

Yumurtacılar gözaltında

Operasyonda Abdullah Gül’ün İstanbul Üniversitesi’ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında çantasında taşıdığı 3 yumurta nedeniyle gözaltına alınan ve polise direnme suçundan 11 yıl hapis cezası istenen hukuk öğrencisiYiğit Ergün ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Üniversitesi ziyareti sırasında gözaltına alınınca polisin kafasında yumurta kırdığı iddia edilen edebiyat öğrencisi U.G. de var. 

Halkevleri’nin eski Başkanı İlknur Birol’un kızı Öğrenci Kolektifleri üyesi Bircan Birol’un da evinde yapılan aramada ise polis kapıyı kırarak içeri girdi. Arama kararında daire numarası belirtilmediği için üst kattaki komşular da usulsüz şekilde arandı. Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Öğrenci Kolektifleri ve İşçi Partisi (İP) gözaltıları protesto etti.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56