ŞAH VE SULTAN KİTABI İÇİN ALEVİLERDEN SUÇ DUYURUSU

Aleviler, İskender Pala’nın “Şah & Sultan” adlı kitabı için savcılığa suç duyurusunda bulundu. 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından yapılan suç duyurusunda Alevilerin ve Aleviliğin küçük düşürüldüğünü öne sürdü.

ŞAH VE SULTAN KİTABI İÇİN ALEVİLERDEN SUÇ DUYURUSU

KİTAPTA ‘AŞAĞILAMA’ İDDİASI

‘Şah ve Sultan’ için Alevilerden suç duyurusu

Aleviler, İskender Palanın Şah & Sultan adlı kitabı için savcılığa suç duyurusunda bulundu. 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından yapılan suç duyurusunda Alevilerin ve Aleviliğin küçük düşürüldüğünü öne sürdü.

2 Temmuz Vakfının suç duyurusunda, Palanın Aleviliği küçük düşürdüğü, iftira ettiği ve aşağıladığı, Alevilerin din ibadetleri sayılan cem törenlerini içkili âlem şeklinde yansıttığı ve bu tutumuyla Alevileri infiale sevk ettiği gerekçesiyle TCKnin m. 216/1 gereğince yargılanarak cezalandırılması için hakkında kamu davası açılması istendi.

İskender Palanın söz konusu kitabında Alevileri rahatsız eden bölümleri örneklerle anlatılıyor ve bu örneklere ilişkin şu yorumlarda bulunuluyor:Şah Efendimiz her bakımdan şeyh efendi gibi davrandı ve ona ziyadesiyle iltifat gösterdi, katına beraber oturttu, bir mum yakıp o mum sönünceye kadar onunla sohbet etti. () Sonra Kalender Çelebi ile sabaha kadar halvet oldu. Meydan sohbeti yaptı. Mevlana ile Şems gibiydiler.(Sh.340-341)

Bu ibarelerin toplumsal belleğimizde hangi çağrışımları yaptığı herkesin malumudur. Bu deyimlerin kullanılmasıyla birlikte toplumumuzun nasıl bir infial içine girdiği ise belleklerimizde tazedir. Kitabın tek özelliği ya da amacı; eski yaraları-çelişkileri kanatması ve Alevilere yönelik iftiralara yeni iftiralar eklemesidir.

‘Mum söndü iftirasına gönderme’

Coşkulu cem ve zengin dem ile talipler kendinden geçiyor, sonra gelin ve güveyler kalkıp semaha duruyor O arada Aka Hasan, Kamber Canın sırtına vuruyor ve görgüden geçmekte olan Şahın eşi Bihruzeyi işaret ederek soruyor: Taçlı Hatunu beğendin mi?

Sanki cemevi ibadethane değil, oradaki insanlar ibadet etmiyor, Gülhane Parkında âlem yapıyor ya da düğün ediyorlar!

O geceden sonra her meydan semahını bir mumun uyandırılmasıyla başlayıp sönmesiyle sona ermesi âdet edildi.

Semah içinde mum yakma geleneği bulunmadığı gibi ince ince eleştirdiği, nefret uyandırmaya çalıştığı Aleviler için yıllardan beri söylenegelen mum söndü iftirasına gönderme yapıyor. Yukarıda içeriği ele alınarak gösterdiğimiz örnekler ve kitabın husumet, iftira ve bölücülük içeren genel kapsamı itibarıyla, bir önlem olarak, öncelikle kitabın toplatılmasını ve inancımızın mensuplarını açıkça karalayan, tahrik eden şüpheli hakkında kamu davası açılmasına karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederiz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56