SAKLI HAYATLAR FİLMİNİN YAPIMCISI ARGUVANLI SERPİL GÜLER

Arguvan Ermişli Köyünden Serpil Güler’in yapımcısı olduğu ve 11 Mart tan bu yana sinemalarda oynayan "Saklı Hayatlar" adlı filmi ile Alevilerin maruz bırakıldığı toplumsal baskı ve önyargılar da artık Yeşilçam’ın senaryolarına girdi.

Saklı Hayatlar’ın yapımcısı ve proje tasarımcısı, Drama İstanbul’un kurucularından Serpil Güler (Arguvan Ermişi-Germişi Köyünden) sektörün de çok iyi tanıdığı bir isim. 20 yıl önce başladığı sinema yolculuğunu artık yapımcı olarak sürdüren Güler, son on yılda  büyük bütçeli dramlarda  uygulayıcı yapımcı  olarak çalıştı.
Saklı Hayatlar filmi
Alevilerin maruz bırakıldığı toplumsal baskı ve önyargılar da artık Yeşilçam’ın senaryolarına giriyor. Beyazperdede Alevi kızla Sünni oğlanın imkânsız aşkına değinen filmler görmüştük. Ancak Alevi toplumunun yaşamak zorunda bırakıldığı ötekileştirmeyi, ayrımcılığı doğrudan konu edinen bir film yapılmamıştı şimdiye kadar. Kültür Bakanlığı Fonu’ndan da destek alan Saklı Hayatlar bu konuda bir ilk.
Çekimleri bugün başlayan ve A. Haluk Ünal’ın yöneteceği ilk uzun metrajlı film olan Saklı Hayatlar’da Ceren Hindistan, Yusuf Akgün, Lâçin Ceylan, Zerrin Sümer, Ahmet Mümtaz Taylan gibi güçlü ve seyircinin iyi tanıdığı oyuncular yer alıyor. Filmin bir de çocuk oyuncusu var: 8 yaşındaki Irmak Öztürk. Yapımcılığını Drama İstanbul’dan Serpil Güler’in üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğine Altın Koza’da iki kez ödül almış olan Gökhan Atılmış, müziklerine ise başta Firuze olmak üzere çok başarılı film müziklerinden tanıdığımız Kedi Müzik(Ender Akay, Sunay Özgür) imza attı. Vizyona Mart 2011’de girmesi planlanan filmin dağıtımını ise Tiglon yapıyor.
1980’de Çorum katliamı sonucu İstanbul’a göç eden bir Alevi ailenin hikâyesinden yola çıkan Saklı Hayatlar, sıradan insanların yaşadığı kimlik çatışmalarının yol açtığı gerçek bir trajediyi anlatıyor. Filmin senaristi ve yönetmeni Ahmet Haluk ÜnalSaklı Hayatlar’ı şöyle özetliyor:
“Uzun yıllardır bu topraklarda yaşatılan ama şimdiye kadar sinemada yeterince konu edilmemiş bir ayrımcılıktan yola çıkıyoruz.  Gündelik ve ulvi hayatın, aşkın ve evlat sevgisinin kesiştiği noktada,  kimliksel önyargılar yumağının yol açtığı trajediyi görselleştirmeyi hedefliyoruz.”
Gerçek hikâyeler, yeni hikâyeciler
Filmin örgüsünü oluşturan ana hikâye gerçek olaylardan esinlenmiş. Ayrıca filmde yer alan ayrıntılar yaşamdan alıntılanmış.
“Türkiye’de, egemen olandan farklı dinsel, politik ya da cinsel bir kimliğe sahipseniz saklanarak yaşamak zorundasınız. Ancak egemen kimliğe görünüşte de olsa uyum sağlayıp, kimliğinizi ortaya koymadığınız sürece ‘huzurlu’ yaşayabiliyorsunuz” diyen Ünal’a göre, “Kimlikler üzerindeki baskı sadece devletten de kaynaklanmıyor. Gündelik hayatı birlikte yaşadığınız sıradan insanların,  ‘ötekilerin’ önyargıları farklı olmayı cehenneme dönüştüren en önemli unsur.”
“Anadolu’nun farklı kimliklere sahip insanları olarak resmi tarihin, resmi ideolojinin bize bellettiklerini bir kenara k oyup birbirimizin gerçek acılarını, karşılıklı önyargılarla birbirimize çektirdiğimiz tüm acıları dinlemeye ve paylaşmaya başlamanın zamanı artık” diyen Ünal, “Kendimizin ve başkalarının hikâyelerini hissetmenin, paylaşmanın en zengin en yoğun dili olan sinema, kimliksel önyargıların çözülmesine de önemli bir katkı yapabilir” görüşünde…

www.arguvanhaber.com 

Sayın Hatip Güvene bilgilendirmesinden dolayı teşekür ederiz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
- 12 yıl Önce

bende bir germişili olarak filmi izledim....sizinde göstermiş olduğunuz ilgiye ve doğru bilgi verdiğiniz için tşk ederiz.yapımcı Serpil Güler in kardeşiyim....Saygılar sunarım

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56