SAMAN BİLE İTHAL EDİLECEK

Dünyada mısır, buğday fiyatlarını artıran kuraklık, Türkiye’de de yaşanıyor. Orta ve Doğu Anadolu’yu vuran kuraklığa hazırlıksız yakalanan Türkiye saman, sap, kuru ot, yonca, fiğ, korungayı artık dışarıdan alacak.

SAMAN BİLE İTHAL EDİLECEK
Orta ve Doğu Anadolu’yu vuran kuraklık hayvancılığın ana besin kaynağı yem ve saman üretimini düşürdü. Kuraklığa hazırlıksız yakalanan Türkiye saman, sap, kuru ot, yonca, fiğ, korungayı artık dışarıdan alacak.

Dünyada mısır, buğday fiyatlarını artıran kuraklık, Türkiyede de etkisini gösterdi. Türkiyenin bu duruma hazırlıksız olduğu ise samanımızın bile olmadığı gerçeğiyle ortaya çıktı. Üretici, damızlık süt ineklerini kesmeye başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orta ve Doğu Anadoluda üretimde azalma olduğunu kabul etti, özel sektörün kaba yem (saman, sap, kuru ot, yonca, fiğ, korunga) ithaline izin vereceklerini açıkladı. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Turhan Tuncer, Biz söylüyorduk. Hayır, yok falan diyorlardı. Söylediklerimiz doğru çıktı. Çok büyük sıkıntı var. Üretimde ciddi düşüş var dedi.

Gazetecilere iftar veren Eker, dünyada mısır, soya, buğday fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Türkiyede bu yıl buğday üretiminin 19.5 milyon olduğunu belirten Eker, TMOnun 100 bin ton arpa vererek piyasadaki arpa fiyat artışını durdurduğunu bildirdi. Doğu ve Orta Anadoluda ilkbahar yağışlarının yetersiz ve düzensiz olması nedeniyle üretimde azalma olduğunu anlatan Eker, Sap, saman miktarında azalma meydana geldi. Bu da saman fiyatlarının yükselmesine sebebiyet verdi. Bunun hayvancılığa olumsuz etkisi olabilir. Olumsuzluk yaşanmasın diye birtakım tedbirler öngörüyoruz. Bunlardan bir tanesi TMOnun arpa satışı, diğeri de sap-saman, yonca, korunga, fiğ gibi kaba yem ham maddelerinin gerekirse ithalat yoluyla karşılanması. Eğer hayvanlara yeteri kadar kaba yem temin edemezsek bu hayvanlarda yem-ürün paritesinde aleyhte bir duruma yol açar açıklamasını yaptı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56