SANATÇI İSYANI - KORKUYA KARŞI ÖZGÜR TİYATRO

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın (İBBŞT) yönetimini sanatçılardan belediye bürokratlarına devreden yeni yönetmeliğine karşı 5 ilde ortak eylem yapıldı.

SANATÇI İSYANI - KORKUYA KARŞI ÖZGÜR TİYATRO

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın yeni yönetmeliği İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Samsun’da protesto edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın (İBBŞT) yönetimini sanatçılardan belediye bürokratlarına devreden yeni yönetmeliğine karşı 5 ilde ortak eylem yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından dün İstanbul Galatasaray Lisesi önünde, Ankara, İzmir, Adana ve Samsun’da ortak bildiri okundu. “İlk kez bir tiyatro, tiyatro insanlarından arındırılıyor” denilen bildiride, “Herkes kendi işini yapsın! Bizim işimiz tiyatro” vurgusu yapıldı.

İstanbul’daki eyleme katılan tiyatro sanatçıları, çalışanları ve tiyatroseverler yeni yönetmeliği alkış, ıslık ve çığlık atarak protesto etti. Ortak bildiriyi, Galatasaray Lisesi önünde İBBŞT yönetmeni ve oyuncusu Engin Alkan okudu. Bildiri sonrası katılımcılar, “Korkuya Karşı Özgür Tiyatro”, “Şehir Tiyatroları Yok Edilemez”, “İpler Kimin Elinde?”, “Özgür Sanat Kuşatılamaz”, “Sanat Sessiz Kalmaz”, “İstanbul Uyuma, Tiyatrona Sahip Çık”, “Taklayı Siz Atın Sanatı Bize Bırakın” yazılı pankartlarla Tünel Meydanı’na kadar yürüdü.

Yürüyüş sonrası bazı tiyatroseverler Taksim Anıtı’nın önünde halay çekti. Eylemde, aralarında Gülriz Sururi, Tarık Akan, Rutkay Aziz, Genco Erkal, Orhan Alkaya, Ragıp Yavuz, Zeliha Berksoy, Menderes Samancılar, Fikret Kuşkan, Altan Erkekli, Zeliha Berksoy, Halil Ergün, Berkun Oya, Mustafa Alabora, Mehmet Ali Alabora’nın bulunduğu çok sayıda sanatçı herkesi “Özgür Sanatı Muhafaza Etmeye” çağırdı. Eyleme CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi de destek verdi.

Dayanışma

Ankara, İzmir, Adana ve Samsun’da düzenlenen eylemlere de geniş katılım vardı.

İzmirli sanatçılar İstanbul’daki meslektaşlarına destek olmak amacıyla TOBAV’da bir araya gelerek Türkiye genelinde sunulan bildiriyi okudu. İzmir’deki çeşitli sivil toplum örgütü ve sanatçıların destek verdiği eylemde konuşan TOBAV yönetim kurulu üyesi Yusuf Köksal, sanatçının sanatın içinden kovulduğunu belirtti.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu önündeki basın açıklamasına tiyatro dünyasından çok sayıda sanatçı katıldı. Sabancı-Devlet Tiyatroları Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ne “Düğün” adlı oyunla katılan Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu oyuncuları Şebnem Sönmez, Tilbe Saran, Eda Çatalçam, Maria Akgüllü, Serpil Güral’ın yanı sıra; Adana Büyükşehir, Seyhan ve Çukurova belediyeleri tiyatroları ile Adana’daki özel tiyatrolarda görev yapan sanatçıların destek verdiği eylemde, “özgün sanat” istenen basın açıklamasını Çukurova Belediye Tiyatrosu oyuncularından Halil İbrahim Kurum yaptı. Merkezi Samsun’da olan ve Karadeniz Bölgesi’ndeki 9 ili içine alan Karadeniz’e Kıyısı Olan Kent Tiyatroları Birliği Derneği (KATİB) tarafından düzenlenen basın açıklamasını Samsun’da yönetim kurulu adına Erhan Başoğlu okudu. Ankara Büyük Tiyatro önünde toplanan tiyatro sanatçıları “Korkuya karşı özgür tiyatro”, “Şehir Tiyatroları yok edilemez” yazılı pankartlar açarken, bir tiyatro oyuncusu da adalet heykeli gibi giyinerek, açıklama süresince hiç hareket etmeden bekledi. Kültür Sanat - Sen, DETİS, TOBAV, TOMEB, Işık - Der, Santekder, Kültür-İş, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Ankara Halk Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu, DTCF Mezunları Derneği ve ASSA adına basın açıklamasını tiyatro sanatçısı Şahin Ergüney okudu.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56