SEÇMELİ DİN DERSİNİ BAZI OKUL YÖNETİMLERİ KENDİSİ İŞARETLİYOR

Bazı okul yönetimleri, ‘Öğretmen yok, ders boş geçer’ diyerek ya da seçmeli ders dilekçesini kendileri işaretleyerek velileri din derslerini seçmeye zorluyor

SEÇMELİ DİN DERSİNİ  BAZI OKUL YÖNETİMLERİ KENDİSİ İŞARETLİYOR

‘Sen yorulma biz seçeriz’

Bazı okul yönetimleri, ‘Öğretmen yok, ders boş geçer’ diyerek ya da seçmeli ders dilekçesini kendileri işaretleyerek velileri din derslerini seçmeye zorluyor

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçerin bazı seçmeli derslere öğretmen bulamayabilirizsözlerinden güç alan okul müdürleri, velileri ve öğrencileri Kuranıkerim, Hz. Peygamberin yaşamı ve temel dini bilgiler derslerini seçmeye zorluyor. Bunun için bakanlığın yayınladığı örnek seçmeli ders dilekçesinde din dersleri işaretlenerek velilerden imzalamaları isteniyor.

Aralarında Kuranıkerim, Hz. Peygamberin Yaşamı derslerinin de bulunduğu seçmeli ders başvuruları bugün son buluyor. Bir okulda seçmeli dersin açılabilmesi için en az 10 öğrencinin o dersi seçmiş olması gerekiyor. Ancak birçok okulda yöneticiler, diğer seçmeli derslerin öğretmenleri yok, çocuğunuzun dersi boş geçerdiyerek ya da seçmeli ders dilekçelerini kendileri işaretleyerek velileri Kuranıkerim, Hz. Peygamberin yaşamı ve temel dini bilgiler derslerini seçmeye zorluyor. Buna göre Muğla Fethiye Fatih Anadolu Lisesi, öğrencilerin dini içerikli dersleri talep etmesi için, bakanlığın internet sitesinde yayımlanan örnek seçmeli ders talep dilekçesini değiştirdiği ortaya çıktı. Velilere dağıtılan örnek dilekçede, 9. sınıflar için seçmeli dersler ile 10, 11 ve 12 sınıflar için seçmeli dersleri birbirinden ayrıldı. 9. sınıflar için seçmeli dersler kısmına sadece Kuranıkerim, Hz. Peygamberin yaşamı, temel dini bilgiler, sosyal etkinlik ve proje hazırlama dersleri konularak koyarak, bu dersleri dilekçede işaretleyerek koyu harflerle belirtti. Bu yolla velilerin dini içerikli dersleri seçmesini sağladı.

‘Talep var, din dersini seçin’

Eğitim-İşin verdiği bilgiye göre ise Afyonda bir okul müdürü, velilere sadece dini dersleri seçmesi yönünde baskı yaptı. Bakanlığın örnek dilekçelerinin sadece din dersleri kısmını alarak dağıtan müdürün, itiraz eden velilere Diğer seçmeli derslerin öğretmenleri yok. Onları seçerseniz çocuğunuzun dersi boş geçer, onun yerine seçmeli din derslerine talep var. Bunları seçindiye baskı yaptığı öğrenildi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56