SENDİKALARA YÖNELİK BASKINLAR PROTESTO EDİLDİ

DİSK’e bağlı Genel-İş ile Hak-İş’e katılma kararı alan Liman-İş sendikalarına yapılan polis baskını, TBMM önünde protesto etti. İstanbul’da da oturma eylemi yapıldı.

SENDİKALARA YÖNELİK BASKINLAR PROTESTO EDİLDİ

Sendikalara yönelik polis baskınları Ankara ve İstanbul’da protesto edildi

AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığına yapılan saldırının DHKP/Cli faillerini bulmak amacıyla DİSKe bağlı Genel-İş ile Hak-İşe katılma kararı alan Liman-İş sendikalarına yapılan polis baskını, TBMM önünde protesto etti. İstanbulda da oturma eylemi yapıldı.

Başbakan Tayyip Erdoğanın grup toplantısında sendikalara yapılan baskını savunduğu saatlerde, Genel-İş üyesi işçiler, TBMMnin Dikmen Kapısı önünde eylem yaptı. Polis, eylem için yoğun güvenlik önlemi aldı. Süleyman Çelebi, Levent Gök ve Sezgin Tanrıkulunun aralarında yer aldığı 7 milletvekili de protestoya destek verdi. DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kani Beko, Genel-İş Genel Merkezine polisin kapıları ve camları kırarak girdiğini ve odaların tahrip edildiğini belirterek Sendikamız, yıllardır işçilerin evi olmuştur. İşçilerin evi, bizim namusumuzdur. Bunu korumak bizim görevimizdir. AKP hükümetine meydan okuyoruz. DİSKi susturamazsınız. 12 Eylülde teslim olmadık, şimdi de teslim olmayacağızdedi.

Baskınları eleştiren DİSK ve Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici de sendikaya sanki terör örgütü merkeziymiş gibi operasyon düzenlendiğini söyledi. Sendikanın tüzel kişiliği ile ilgisi olmayan baskınların hukuka aykırı olduğunu belirten Ekici, bunun bir gözdağı olduğunu ve polisin açıkça suç işlediğini kaydetti. Dünyanın hiçbir yerinde bir sendikanın böyle basılmadığını aktaran Ekici, sendikalarının 48 kapısının kırıldığı ve sendikal hakların ihlal edildiğini kaydetti.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, sendikalarda yapılan aramaların hukuksuz ve antidemokratik olduğunu belirterek Bu 12 Eylül faşizmine denk düşüyor. Sendikalar biat ettirilmeye çalışılıyor. Ancak bu biat politikaların boyun eğmeyeceğizdedi.

Sadece alınteri

İstanbul Taksim Meydanında toplanan Nakliyat-İş, Gıda-İş, Genel-İş, Limter-İş, Birleşik Metal-İş, Bank-Sen, Sine-Sen ve Yurtiçi Kargo işçileri oturma eylemi gerçekleştirdi. Grup adına açıklama yapan DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Polisler, helikopter ve panzerler eşliğinde adeta güç gösterisi yapmıştır. Sendika merkezlerini terör üssüolarak lanse eden, kamuoyuna sendikal örgütlülüğü yasadışıgöstermeye çalışan AKPnin sendika binalarında bulacakları tek şey, işçilerin alınteridirdedi. Küçükosmanoğlu, AKPnin bir yandan demokratikleşiyoruzderken diğer taraftan da baskıcı ve otoriter uygulamalarıyla tam bir diktatörlüğe doğru evrilmekte olduğunu ifade etti. Kristal-İş Sendikası da yaptığı açıklamayla baskınları protesto etti.


AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırının DHKP/C’li faillerini bulmak amacıyla DİSK’e bağlı sendikalara düzenlenen polis baskınları Ankara’da protesto edilirken, İstanbul’da Taksim Meydanı’nda oturma eylemi yapıldı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56