SİVAS KATLİAMI DAVASINDA ZAMANAŞIMI KARASI

Sivas katliamı davasında mahkeme, 5 firari sanık yönünden zamanaşımı dolduğu gerekçesiyle davayı düşürdü.Katliam sanıklarının kurtulmasını protesto etmek için toplanan binlerce kişiye polisin müdahalesi sert oldu. Grubun üzerine gaz bombası atıldı, tazyikli su sıkıldı.

SİVAS KATLİAMI DAVASINDA ZAMANAŞIMI KARASI
Yürekler yanıyor
Sivas katliamı davasında mahkeme, 5 firari sanık yönünden zamanaşımı dolduğu gerekçesiyle davayı düşürdü. İnsanlığa karşı suçun teşvik edildiği karara gerekçe olarak, eylemde yer alan 5 sanığın “sivil” olmaları ve katliama da yardımcı eylemci olarak katılmaları gösterildi. Kararın ardından yakınlarını kaybeden aileler gözyaşlarını tutamazken fenalaşanlar oldu.
 
Acılı ailelere gaz
Davanın avukatları adaletin bir kez daha katledildiğini belirtirken Şenal Sarıhan kararı temyiz edeceklerini açıkladı. Katliam sanıklarının kurtulmasını protesto etmek için toplanan binlerce kişiye polisin müdahalesi sert oldu. Grubun üzerine gaz bombası atıldı, tazyikli su sıkıldı. Çok sayıda yurttaş yaralandı.
 
35 canın yaşamını yitirdiği katliam davası, mahkemenin ‘katliam insanlığa karşı işlenmedi’ görüşüyle zamanaşımından düşürüldü
Sivas şehitleri Pir Sultan dizeleriyle vicdanlara sesleniyor...
 
Madımak Oteli’nde 35 insanın yakılmasına ilişkin Sıvas kıyımı davasında mahkeme, aranırken Sivas’ta ölen eski RP’li Belediye Meclis üyesi Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağ’ın ölmesi nedeniyle, diğer 5 firari sanık yönünden ise zamanaşımı dolduğu gerekçesiyle davayı düşürdü. Zamanaşımına gerekçe olarak eylemde yer alan 5 sanığın “sivil” olmaları ve katliama da yardımcı eylemci olarak katılmaları gösterildi. Mahkeme, yalnızca kamu görevlileri yönünden yaşam hakkına yönelik suçlarda zamanaşımının işlemeyeceği yorumunu yaptı. Onlarca polisin oluşturduğu barikat gölgesinde açıklanan kararın ardından yakınlarını kaybeden aileler gözyaşlarını tutamazken fenalaşanlar oldu.
 
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “Heyecan içindeyim. Tarihi bir adım atacaksınız ya da atmayacaksınız” diyerek sözlerine başlayan avukat Şenal Sarıhan, “Vereceğiniz karar, heyetiniz için bir örnek karar olacaktır ve bu kararınızla hukuk tarihi sizden söz edecektir. Sizi adil olmaya ve hukuk tarihimize not düşmeye davet ediyoruz.”Mahkeme başkanı Dündar Örsdemir oturuma yarım saat ara verdi.
 
Mahkeme heyetinden önce izleyiciler ve avukatlar ile heyet kürsüsünün önüne sivil ve üniformalı onlarca polisle barikat kuruldu. Ardından da heyet salona yeniden döndü. Mahkeme Başkanı Örsdemir, oybirliğiyle alınan kararı açıkladı. Kararda firari sanıklardan Cafer Erçakmak’ın ve Yılmaz Bağ’ın öldüğünün nüfus kayıtlarıyla da belirlendiğini belirtilerek bu sanıklar hakkındaki kamu davasının ölüm nedeniyle düşürülmesine karar verildiği kaydedildi.
 
Diğer sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu’na yönelik suçlama tarihinde yürürlükte bulunan eski TCY’de insanlığa karşı suçların düzenlenmediği, bu suçların, 1 Haziran 2005’te yürürlüğe giren yeni TCY’de düzenlendiği vurgulanan kararda, aynı yasada “Bu suçlardan dolayı zamanaşımının işlemeyeceği” hükmüne yer verildiği kaydedildi. Kararda, anayasanın 90. maddesinin son hükmünde yasalardaki uyuşmazlıklarda milletlerarası anlaşma hükümlerinin esas alınacağı hükmünün yer aldığı anımsatılarak bu düzenlemenin üst norm kuralı olarak bağlayıcı olduğu belirtildi. AİHM kararlarında işkence ve kötü muamele iddialarıyla suçlanan kamu görevlerinin af ve zamanaşımından yararlandırılmamasının yer aldığına dikkat çekilen kararda, şöyle dendi: “Sanıkların kamu görevlisi değil, sivil oldukları, ayrıca olayın asli maddi faili değil feri şerik olarak yargılandıkları, eski TCY’nin 146/3. maddesinde öngörülen hürriyeti bağlayıcı hapis cezasının 5 yıldan 15 yıla kadar ağır hapis olduğu, lehe olan yeni TCY’nin 102/3, 104/2 maddeleri gereği 15 yıllık olağanüstü zamanaşımı süresi 2 Temmuz 2008’de dolduğundan sanıklar hakkında açılan kamu davasının 765 sayılı TCY’nin 102/3 ve 104/2 maddesi gereği ortadan kaldırılması hükmünü doğurmak üzere CMK’nin 223/8. maddesi gereği ayrı ayrı düşürülmesine oybirliğiyle karar verildi.”
Karar üzerine fenalık geçiren Gülsüm Karababa’nın annesi Sultan Karababa “Sivas’ta 10 saat devlet neredeydi. Cumhuriyet’i yıkamayacaklar” diyerek tepki gösterdi.
 
Ölenlerin yakınlarının avukatı Şenal Sarıhan, kararı Yargıtay’da temyiz edeceklerini söyledi.
 
Üç yeni sanık ortaya çıktı
 
Mahkemenin kararında, yakalanamayan başka üç sanık hakkında ayrı bir davanın daha sürdüğü ortaya çıktı. Kararda, hakkında yakalanamadığı için tefrik kararı, yokluğunda tutuklama müzekkeresi ve kırmızı bülten çıkarılan Murat Songur ile haklarında yakalama emri bulunan Murat Karataş ve Eren Ceyhan hakkındaki davanın bir sonraki duruşmasının 29 Haziran’da olduğu bildirildi
 
 
 
 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56