SİVAS KATLİAMI DAVASININ ZAMANAŞIMINA UĞRATILMAK İSTENMESİNE TEPKİLER BÜYÜYOR

Sivas’ta 1993 yılında yaşanan katliamla ilgili davanın zamanaşımına uğratılmak istenmesine tepkiler büyüyor.

SİVAS KATLİAMI DAVASININ ZAMANAŞIMINA UĞRATILMAK İSTENMESİNE TEPKİLER BÜYÜYOR

‘Sorumlular bulunmalı’

Sivas katliamı davasının duruşması 13 Mart’ta yapılacak. 18 yıldır süren dava zamanaşımından düşürülme tehlikesiyle karşı karşıya. Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Genel Başkanı Emel Sungur, katliamın insanlık suçu olduğunu vurgulayarak zamanaşımı kapsamında değerlendirilemeyeceğini söyledi. Alevi Bektaşi Federasyonu da davaya katılım çağrısında bulundu.

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Genel Başkanı Emel Sungur,Savcı, katliam dosyasını adliyenin tozlu raflarına kaldırarak davanın orada unutulmasını istiyor. Sivaslıların gözleri önünde 35 canımız katledildi. Onları katledenler belki de bugün tarif edilen dindar gençlerdi’. Şimdi bu katliama rağmen, bu katliamı dünyanın bilmesine, görmesine, izlemesine rağmen katliamın uygulayıcıları savcının isteği ile beraat ettirilmek isteniyor. Sivas katliamı asıl sorumluları ortaya çıkarılmadığı, suçlular hak ettikleri biçimde cezalandırılmadıkları sürece vicdanlarda kanayan yara olmaya devam edecektir. Ayrıca bu dava bir insanlık suçudur ve bu davanın zamanaşımı olamaz” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Yönetim Kurulu da şu açıklamayı yaptı: “İnsanlık suçlarında zamanaşımı olmayacağına inanan ABF, katliamın bütün suçlularının yakalanıp gereken cezalara çarptırılması için davanın yakın takipçisidir. Katliam davasının zamanaşımına uğramaması için ABF Genel Yönetim Kurulu, 13 Mart 2012 Salı günü, adalet isteyen herkesi, Alevi Sünni, Türk Kürt ayrımı yapmadan Ankara Adliyesine davet etme kararı almıştır” denildi.

CHP’den önerge

CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, Adalet Bakanı Sadullah Erginin yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde, Başbakan Tayyip Erdoğanın Hiçbir olay Ankaranın derin dehlizlerinde kaybolmayacaksözünü anımsattı. Topal, Tarihe kara leke olarak geçen bu olayın Ankaranın derin dehlizlerinde kaybolmasına izin verecek misiniz?diye sordu.

Alevi örgütlerinden protesto

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sivas katliamı davasının zamanaşımı nedeniyle düşme tehlikesini Taksim tramway durağında bir araya gelerek protesto etti. Sivas’ta, Alevi Dernekleri ve Sivas Demokrasi Platformu üyeleri, Manisa’da da Alevi Kültür Derneği üyesi bir grup, dün düzenlediği gösterilerde Adıyaman’da Alevilere ait evlerin işaretlenmesini kınadı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56