SİVAS'IN ATEŞİ UNUTULMADI

Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 aydın ve sanatçı ile iki otel görevlisi, Madımak önünde düzenlenen törenlerle anıldı

SİVAS'IN ATEŞİ UNUTULMADI
Sivasta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında 2 Temmuz 1993te Madımak Otelinde yakılarak katledilen 33 aydın ve sanatçı ile iki otel görevlisi, Madımak önünde düzenlenen törenlerle anıldı. Törenlere yaklaşık 40 bin kişi katıldı.

Avrupa ve Türkiyenin dört bir yanından anma için gelenler saat 09.00da Seyrantepedeki Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Cemevinde toplandı. KESK ise Afyon Sokaktan yürüyüşe geçti. Yürüyüşe, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, CHP milletvekilleri Malik Ecder Özdemir, Ramis Topal, Sabahat Akkiraz, Hüseyin Aygün, Orhan Düzgün, Muharrem Işık, Kamer Genç, Erdal Aksungur, Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba, Durdu Özpolat, sanatçılar Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar (Sağ), Tolga Sağ, Erdal Erzincan, Grup Munzur üyeleri destek verdi.Sivasın ışığı sönmeyecek”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Madımak müze olacak”, “Ne şeriat ne darbe, demokratik Türkiye”, “Gelin canlar bir olalım”, “Madımakı yakanlar AKPyi kuranlarsloganı atan eylemciler, Ethem Bey Parkına yürüyerek Madımakta yaşamını yitirenlerin aileleriyle kortej oluşturdu.Madımak hâlâ yanıyorpankartı taşıyan 40 bin kişinin yer aldığı kalabalık sloganlarla Cumhuriyet Meydanı girişine kadar yürüdü.

Meydanın girişine güvenlik güçlerinin barikat kurması üzerine 1 saat süren görüşmeler üzerine Madımak Otelinin önüne kadar yürüyüşe izin verildi. Görüşme sırasında ABF Genel Başkanı Selahattin Özel güvenlik güçlerine Yürümek yasadışı ise tutun zaptınızı, açın davanızı. Geçen yıl öyle yaptınız, bu yıl da yapın. Yasaklamak niye? Biz Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlarıyız. 33 can yakarken niye görevinizi yapmadınız? Şimdi mi aklınız başınıza geldidiye tepki gösterdi.

Kalabalık Madımak Otelinin önüne vardığında, yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu ve otelin önüne karanfil bırakıldı. Madımakta yaşamını yitiren 33 kişinin aileleri adına konuşan Hüseyin Karababa, Bizi neden yaktılar? Bizi bu topraklardan silmek, yok etmek, sürgün etmek istiyorlar. Ancak bunu asla başaramayacaklar. Sizlerin desteği ile davamızı bu günlere taşıdık, yine sizlerin desteği ile sonsuza kadar sürdüreceğiz, asla boş bırakmayacağızdedi.

ABF Genel Başkanı Özel,Ne söylesek acılarımızı hafifletmeye yetmiyor. Madımak davası biz bitti demeden bitmeyecektirderken, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül ise Zamanaşımı kararını tanımıyoruz. Alevi toplumu sahipsiz değildir. Katiller ve AKP bu meydanda bulunan canların vicdanında mahkûm oldulardiye konuştu. Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük de, Asla korkmayacak, yılmayacağız. Canımızdan vazgeçeriz hak yolumuzdan asla vazgeçmeyizdedi. Avrupa Alevi Bektaşi Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker ise Katil devlet halka hesap verecek. Madımakta 33 canı yakan katilleri Avrupaya taşıyan dün Milli Görüşün içinde olan bugünün Yezidi Tayyip Erdoğandır diye konuştu.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56