SİVASIN IŞIĞI SÖNMEYECEK

Katliamın 17. yıldönümünde on binler, hep bir ağızdan sonuna kadar mücadele edeceklerini haykırdı.AKP, anma törenlerine bu yıl ilk kez ve göstermelik katıldı

SİVASIN IŞIĞI SÖNMEYECEK
17 yıla karşın katliamda birinci dereceden rol alan zanlıların yakalanmadığına, katliamın tüm boyutlarıyla açığa çıkarılmadığına dikkat çeken Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş de Katliamın üzerinden 17 yıl geçmiş olmasına karşın neden hiçbir hükümet Madımak Otelinin müze olması konusunda somut bir çalışma yapmadıdiye sordu. 8 yıldır tek başına iktidarda olan AKP hükümetinin açılımların içinde boğulmaya başladığını, Alevilerin taleplerinden hiçbirini hayata geçirmediğini belirten Gümüş, AKP hükümetinin Alevi açılımındanamacı, Aleviliği Diyanet’e ve ilahiyatçılara tanımlatarak Sünnilik içinde eritip asimilasyon yapmaktan öteye gitmemiştir. AKPAlevi Açılımıkonusunda samimi olsaydı Madımak Oteli bugün müze olmalıydı dedi.

2 Temmuz 1993te 33 aydın ve sanatçı ile 2 otel görevlisinin Madımak Otelinde cumhuriyet, laiklik karşıtı gerici ve yobazlarca katledilişinin 17. yıldönümünde on binler Sivasta buluştu. Madımakın utanç müzesiyapılması konusundaki talepleri geçiştiren AKP iktidarı anma törenlerine ilk kez bakan düzeyinde katılırken Alevi Açılımı çalışmalarını yürüten Devlet Bakanı Faruk Çelik diğer katılımcı örgütlerle aynı kareye girmemek için sabahın erken saatlerinde otele karanfil bırakmayı tercih etti.

Anma töreni için sabah saat 10.00da Ali Baba Mahallesindeki Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı ve Afyon Sokaktan başlayan iki ayrı yürüyüş kolu Ethem Bey Parkı önünde buluştu. Madımak otelinde yaşamını yitirenlerin yakınları yürüyüş kortejinin en önünde ilerlerken aydınların fotoğrafları da kortejin önünde taşındı. Mevlana Caddesini izleyen kortej daha sonra, Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. Aynı saatlerde Ankaradan gelen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce başkanlığındaki 15 kişilik milletvekili heyeti de parti otobüsüyle Madımak Oteline geldi. Burada bir konuşma yapan İnce, Sivas katliamının üzerinden 17 yıl geçmesine karşın Madımaktan yükselen alevlerin halen sönmediğini söyledi. İnce, Cumhuriyetin temeli burada atıldı, burada yıkılacak, diyen zihniyet, aradan geçen 17 yılda daha fazla güçlendi, daha fazla palazlandı. Türkiyenin aydınlık yüzlü insanları Sivas katliamını hiçbir zaman unutmamalı, unutturmamalıdır. Çünkü bizi bu vahşi katliama getiren süreç bizlerin unutkanlığı, iyi niyetliliği ve olaylara duygusal bakışıdır dedi. 17 yıl önce Madımak Otelinin önünde yalnızca aydınların değil, Cumhuriyetin de hedef alındığını vurgulayan İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: Sivas, 4 Eylül kentidir. Sivas kongresi Mustafa Kemal Atatürkün ifade ettiği gibi cumhuriyetin temelini teşkil etmektedir. Sivasın kara günlerle anılmasını kabul edemeyiz. (...) Kara olaylara sebebiyet veren, karışanlar yüzünden aydınlık bir ilimiz olan Sivas ve Sivaslılar suçlanamaz. Cumhuriyet burada kuruldu, biz buradayız, aydınlığız, çağdaşız, biriz, iriyiz, diriyiz.

‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’

CHP heyetinin ardından otelin önüne gelen kortej katliamda yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.Sivasın ışığı sönmeyecek”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Madımak müze olacak”, “Ne şeriat ne darbe, demokratik Türkiye”, “Gelin canlar bir olalım sloganları atan binlerce kişi daha sonra otelin önüne karanfil bıraktı. Katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okunurken, on binler hep bir ağızdan burada diye bağırdı. Daha sonra günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı.

İlk sözü alan Sivas Demokrasi Platformu adına KESK dönem sözcüsü Mustafa Çoban, düşünmeyen, sorgulamayan, araştırmayan, her şeye boyun eğen dogmatik kafaların katliamlar yaptığına dikkat çekerek AKPnin açılım politikasının imha, inkâr, yok sayma ve asimilasyonadöndüğünü belirtti.

AKP’den göstermelik ziyaret

AKP, anma törenlerine bu yıl ilk kez katıldı. Sonuçsuz kalan Alevi açılımı çalıştaylarını düzenleyen Devlet Bakanı Faruk Çelik sabah erken saatte Atauçağıyla kente geldi. Valiliği ziyaret ederek programlar hakkında bilgi alan Çelik, daha sonra beraberinde kent Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı BBP’li Doğan Ürgüp ve aralarında Cem Vakfı Sivas Şubesi Başkanı Ali Rıza Kaçan’ın da bulunduğu kentteki çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileriyle birlikte yürüyerek Madımak Oteli’nin önüne geldi. Otel önünde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından konuşan Devlet Bakanı Faruk Çelik, 1993 yılındaki acı olaydan dolayı duydukları üzüntüyü dile getirerek 2 Temmuz 1993, tarihimizin acı günlerinden biridirdedi. Çelik, şöyle konuştu:

O gün sinsi odaklar karanlık senaryolarını sahnelemek istediler. (...) Ortada birliğimizi, dirliğimizi istemeyen unsurlar var ve burada hayatlarını kaybedenler var. Dolayısı ile bu işin tarafı yoktur, herkes 73 milyon insanlık adına bir taraftadır. Oteli saran ateş hepimizin bağrına düşmüştür. Bu olayı tezgâhlayanları, sinsi güçleri şiddetle ve nefretle lanetliyorum. Hayatlarını kaybedenleri saygı ile anıyorum.”

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56