SÜRGÜDE ALEVİ AİLENİN EVİNE TEKBİRLİ SALDIRI

Doğanşehir Sürgüde Ramazan davulu çalınmasını istemeyen ailenin evini taşlayıp camlarını kırdı, ahırı ateşe verdi

SÜRGÜDE ALEVİ AİLENİN EVİNE TEKBİRLİ SALDIRI
Malatya Doğanşehir Sürgüde kalabalık bir grup, Ramazan davulu çalınmasını istemeyen ailenin evini taşlayıp camlarını kırdı, ahırı ateşe verdi
 
Doğanşehir de  Alevi ve Sünni vatandaşların birlikte yaşadığı Sürgü Beldesi’nde, sahurda evinin önünde davul çalınmasına karşı çıkan bir ailenin evi taşlanıp camları kırıldı, evin yanındaki ahır yakıldı. Tekbir getirip sloganlar attığı ileri sürülen 50- 60 kişilik saldırgan grubu, havaya uyarı ateşi açan jandarma 2 saatte dağıttı.
 
İddiaya göre Sürgü Beldesi’nde yaşayan Alevi ailelenin fertleri, önceki gün sahurda kapılarının önünden geçen davulcuya , "Burada davul çalmayın" dedi. Davulcunun tepki göstermesi üzerine taraflar tartıştı. Beldede olay duyulunca dün gece toplanan 50 -60 kişilik grup, Kürt kökenli ve Alevi olduğunu söyledikleri ailenin evinin önünde toplandı. İddiaya göre tekbir getiren grup evi taşlamaya başladı.
 
EVİN CAMLARI KIRILDI, AHIR YIKILDI
 
Olay yerine gelen jandarma timi müdahale ettiği grubu engelleyemeye çalışırken, Aile fertleri korku içinde elektrikleri kapatıp gizlendikleri evde, jandarmanın öfkeli kalabalığı dağıtmasını bekledi. Beldedeki jandarmalar kalabalığı dağıtmakta yetersiz kalınca Doğanşehir İlçesi’nden takviye ekip istendi.
 
İstiklal Marşı söyleyip, ’Bu aile bugün buradan gidecek’ diyen kalabalığın taşladığı evin camları kırıldı. Gruptakiler evin yanındaki ahırı ateşe verince jandarma havaya uyarı ateşi açtı. Yaklaşık 2 saat süren olaylar, gelen takviye ekiplerin öfkeli kalabalığı dağıtmasıyla son buldu.
 
’BİZİ LİNÇ ETMEYE GELDİLER’
 
Evli taşlanan ve ahırı yakılan Hüseyin Hasan Evli, bugüne kadar Sürgü Kasabası’nda herkesin kardeşçe yaşadığını söyledi. Hasan Hüseyin Evli, "Bizim istediğimiz birlik beraberlik. Kardeş kardeş yaşamak istiyoruz. Biz böyle olaylar istemiyoruz. Çünkü neden? Çorum’da yaşandı, Maraş’ta yaşandı, Malatya’da yaşandı da ondan. Biz kalkıp da bugüne kadar kimseyi incitmedik" dedi.
 
Yaşadıkları dehşet gecesini anlatan Leyla Evli de olaylar sırasında cep telefonu ile kaydettiği görüntüleri ve eve atılan taşları basın mensuplarına gösterdi. "Bizi linç etmeye geldiler" diyen Leyla Evli, şunları söyledi:
 
"Bizi öldürmeye gelmişler, zaten adamların amacı belliydi. ’Kürtlere ölüm’, ’Alevilere ölüm’, ’Sizi burada barındırmayız, gidin buradan, gitmeseniz de biz sizi öldüreceğiz’ diyerek bizi tehdit ettiler. Biz sadece bir gece öncesinde dedik ki pencereyi açtık, ’Bizi rahatsız etmeyin biz uyuyoruz, oruç da tutmuyoruz. Ertesi sabah erkenden 4- 5 kişi işe gideceğiz’ dedik. Toplanan kalabalık, ’Biz Sivas katliamı gibi yapacağız’, ’Madımak’taki gibi yapacağız, yakacağız sizi’ dediler."
 
JANDARMA GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI
 
Olay sonrası çok sayıda jandarma ekibi beldede güvenlik önlemi alarak nöbet tutmaya başladı. Beldede bugün durumun sakin olduğu belirtildi.
 

HABERCEM

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56