TAKSİM DAYANIŞMA: GEZİ PARKI OLAYLARININ YILDÖNÜMÜNDE MEYDANLARDAYIZ

Taksim Dayanışması saat 19.00’da taleplerini dillendirmek ve hayatını kaybedenleri anmak için Taksim’de olacağını açıkladı.

TAKSİM DAYANIŞMA: GEZİ PARKI OLAYLARININ YILDÖNÜMÜNDE MEYDANLARDAYIZ

Taksim Dayanışması üyeleri Gezi Parkı olaylarının birinci yıldönümü 31 Mayıs’ta meydanlarda olacaklarını açıkladı.

Taksim Dayanışması, Gezi Parkı’na Topçu Kışlası projesi ilanı ve ağaçların sökülmesiyle başlayıp, çadırların yakılmasıyla büyüyen ve tüm ülkeye yayılan, resmi olarak 6 ölüm, 11 göz kaybı, 62 kafa travması, 9 bine yakın yaralanma ve binlerce gözaltıyla sonuçlanan protestoların yıldönümünde meydanlara çıkma çağrısı yaptı. İstanbul Mimarlar Odası yöneticisi Mücella Yapıcı’nın 150’yi aşkın bileşenden oluşan Dayanışma adına yaptığı açıklamada “Katliamlarınıza, yolsuzluklarınıza isyanımızdan, yağmaladığınız kentlerimize, doğamıza, yaşam alanlarımıza, bütün ortak değerlerimize sahip çıkmamızdan korkup kapattığınız meydanlar için meydandayız.” denildi. Taksim Dayanışma’dan avukat Can Atalay da biber gazı nedeniyle çok sayıda, kayda girmemiş ölümler olduğunu belirterek, aylardır ülke çapında topladıkları verilerden hareketle Haziran ayında idareye karşı toplu Gezi davası açacaklarını söyledi.

Gezi bitmiş bir süreç değildir.
Dünyaya örnek olmuş, son derece barışçıl, empati dolu bu direnişte ağır şiddeti uygulayan, binlerce insanın yaralanmasına, 11 yurttaşımızın ölümüne neden olanlar cezalandırılmalı, istifa etmelidir, Başbakan da buna dahildir. Başbakan bu şiddeti cezasız bırakarak, söylemlerinde cesaretlendirerek şiddete yol açıyor. Meydanı işgal kuvvetlerine mi bırakacağız demiştir, polise emri ben verdim, eli kolu bağlı mı duracak, Taksim’de destan yazdı demiştir, anladığınız dilden konuşuruz demiştir, en son olarak neredeyse bir vur emri hepimize karşı, polis nasıl sabrediyor anlamıyorum demiştir. En önemli talebimiz kimyasal gaz olan biber gazının yasaklanmasıdır. Artık sokağa çıkmayı bırakın, evlerimizde ölmeye başladık. Gözaltılar sürüyor. Gezi bitmiş bir süreç değildir.”

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56