TBMM YENİ YASAMA YILINA EKSİKLERLE GİRDİ

TBMM’nin ilk oturumu, seçildikleri halde tutuklulukları kaldırılmayan 8 vekilin yokluğunda yapıldı. CHP’den 2, MHP’den 1 ve BDP’den 5 vekil cezaevinde bulundukları için TBMM’ye gelemediler.

TBMM YENİ YASAMA YILINA EKSİKLERLE GİRDİ

CHP’den 2, MHP’den 1 ve BDP’den 5 vekil cezaevinde bulundukları için TBMM’ye gelemediler. 

TBMM yeni yasama yılına 8 milletvekilinin tutuklu olması nedeniyle eksik başladı. BDP ve blok milletvekilleri, dün TBMM Genel Kurulunda yeminederek, Hatip Dicle ve 5 milletvekilinin tutukluluğunu protesto etmek amacıyla yaklaşık 3 aylık Meclis protestosunu sona erdirdi. Aralarında 20 yıl önceki Kürtçe yemin kriziyle hafızalara kazınan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zananın da bulunduğu BDP ve blok milletvekilleri olaysızbir şekilde yemin törenini tamamladı.

TBMM, yeni yasama yılına tutuklu milletvekillerinin gölgesinde girdi. CHPden İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan ile BDPden 5 milletvekili, tahliye taleplerinin reddedilmesi nedeniyle dünkü birleşimde de yemin edemedi. BDPliler aylardır tartışılan Meclis protestosuna son verip, topluca dün Meclise gelerek yemin ederken, parti yönetiminin aldığı karar doğrultusunda krizyaşanmadı. Zana, Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Van Milletvekili Aysel Tuğluk ve halen tutuklu olan yine Van Milletvekili Kemal Aktaş, siyasi yasaklarınedeniyle BDPye katılamayıp bağımsız kalırken blok listesinden seçilen İstanbul Milletvekili Levent Tüzelin EMEP, Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçinin de Mecliste KADEP milletvekili olarak görev alacağı bildirildi. BDPnin resmi grubu ise tutuklu olan Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhanla birlikte 29 milletvekilinden oluştu.

Zana’ya büyük ilgi

Meclise iki grup halinde gelen BDPlileri basın ordusukarşılarken, en büyük ilgi odağı ise Zana oldu. Milletvekilliğinin düşürüldüğü 1994 yılından sonra ilk kez Meclise gelen Zana, gazetecilerin duygularını sorması üzerine, Barışa olan umudumdur beni buraya getiren. Gönül isterdi ki bugün Mehmet Sincar’lar, Orhan Doğan’lar, Hatip Dicle ve Kemal Aktaş’lar da aramızda olsaydıdedi. Ülkenin seçilenlerinin demir parmaklıklar ardında olmamasıarzusunu dile getirti. Zana,silahların susmasıçağrısı da yaptığını belirterek, Aslında bu silahların çoktan susması gerekirdi. Hepimizin umudu, çabası o; bir an önce silahların susması, insanın konuşmasıdırdiye konuştu.

Meclise gelişinde açıklama yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Meclis tam kadro toplanıyorhaberlerine tepki göstererek, Her şeyden önce Hatip Dicle yok, 8 tutuklu milletvekili yok. 8 vekilin 1 Ekimde Mecliste olmaları için de ilgililerin çaba sarf etmediğini, bu siyasi krizin çözümü açısından da gayret göstermediğini görüyoruz. Maalesef ki parlamento büyük eksikle çalışmalarına başlayacakdedi. Demirtaş, partili milletvekillerinin adaylıklarının veto edildiği dönemde çıkan olaylarda yaşamını yitiren Halil İbrahim Oruç adına Meclis kapısından girdiklerini bildirdi. Demirtaş,sınır ötesi operasyontezkeresini kastederek,Meclisin ilk işi savaş tezkeresi olmamalıdır dedi.

Tutukluların isimleri sıralarda

Abdullah Gülün konuşması başlamadan hemen önce Genel Kurul salonuna giren BDPliler, sıralarına, Dicle ve tutuklu milletvekillerinin isimlerinin yer aldığı kartları koydular. Oturum açılırken CHPli Kamer Genç, yeminin Meclisin açılışında yapılması gerektiğini belirterek itiraz etti. Meclis Başkanı Cemil Çiçek ise daha önceki teamülleri örnek gösterdi. Genel Kurulda BDPliler, hızlıca ve düşük bir ses tonuyla milletvekili yeminini okumaları dikkat çekti. Mardin milletvekili Erol Dora ise Mecliste yemin eden ilk Süryani milletvekili oldu. Yemin töreni sırasında bütün gözlerin çevrildiği Zana, alçak bir sesle yemin etti. Zananın yemininindeki Türk milletiifadesini okurken, şivesi nedeniyle TürkTürkiyemi dediği konusunda tereddüt yaşandı. Ancak Çiçek, yemini tekrarlatmadığı için tutanaklara Türk milleti olarak geçti. Zana, hatırlayamadığını ifade ederek, Önceden planladığım bir şey değil, tamamen bilinçaltıaçıklamasını yaptı.

Tutuklu vekillerin ismi bu kez okunmadı

BDP ve blok milletvekillerinden sadece Bodrum kaçamağı nedeniyle partinin disipline sevkettiği Batman Milletvekili Bengi Yıldız Meclise gelmedi. Milletvekillerinin tutukluluğunu protesto ettiği için Mecliste yemin etmeyen tek CHPli İsa Gök, yemin töreni boyunca Genel Kuruldaydı. Gök, salonda olmasına rağmen, yemin etmeyerek, yoksayıldı. Meclisin yeni yasama döneminin başladığı 11 Temmuzdaki yemin töreninde, tutuklu milletvekillerinin isimleri okunurken, dünkü törende okunmaması dikkat çekti.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56